banner6

Tam bir Kıbrıs hikâyesi!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 1999 yılında ölen babasının 1958 yılı kayıtlı aracını, küs kardeşinden izinsiz 2003 yılında satıp annesini ameliyat ettiren Necmi Felek’i, 2017'de suçlu buldu ve 2 bin TL para cezasına çarptırdı

Tam bir Kıbrıs hikâyesi!
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, dün, ilginç bir davayı karara bağladı.

Mahkeme, 2003 yılında, mirasçı olan annesinin tedavisi için ölen babasının 1958 kayıtlı aracını, bir diğer mirasçı olan ancak kendisiyle küs kardeşinden izinsiz satan, Necmi Felek’le ilgili kararı açıkladı.

Başkan Melek Esendağlı, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, babası öldükten sonra annesinin bakımına yardım eli uzatmadığı iddia edilen küs kardeşinin şikayeti üzerine huzurlarına gelen Necmi Felek’e, satıştan temin ettiği parayla annesini Türkiye’de gözünden ameliyat ettirdiği için ilk ve son kez bir fırsat verdi.

Mahkeme, sanığı, işlediği, “resmi belge sahteleme”, “resmi belgeyi tedavüle sürme”, “başkasının kimliğine bürünme”, “sahte davranışla kayıt temin etme”, “sahtekârlıkla kayıt temin etme” gibi ciddi suçlardan suçlu bulup, hapislik cezası yerine, toplam 2 bin TL para cezasıyla cezalandırdı.

Terekenin zararı giderildi

Oy birliğiyle verilen ve kendine has ilginç olgular içeren davanın kararını heyet başkanı Melek Esendağlı açıkladı. Melek Esendağlı, suçun 2003’te işlendiğine dikkat çekti ve olayın 2016’da, sanığın küs kardeşi Nesrin Bahçesular’ın şikâyeti üzerine araştırıldığını anlattı.

Melek Esendağlı, olgulara göre, yapılan araştırmada, sanığın, ölen babasına ait E 238 plakalı aracı, 750 TL karşılığında, Hüseyin Derici’ye satıp, gözünden rahatsız mirasçı annesini Türkiye’de ameliyat ettirdiğini söyledi.

Esendağlı, sanığın babasının 1999 yılında vefat ettiğinden söz ederek, Necmi Felek’in işsiz ve maddi açıdan sıkıntılı olduğu dönemde konu aracı çaresizlikten sattığına değindi ve işsiz kaldığı gerekçesiyle İngiltere’ye göç ettiğini dile getirdi.

Konu suçların yasada 10 yıl hapis cezası öngördüğüne vurgu yapan Melek Esendağlı, artış gösteren konu suçların kamu düzeninde etki yarattığına dikkat çekti ve ekledi:

“Mirasçı sanık, aracı satmak için, diğer mirasçının onayı olmadan, satış devir formunun devreden kısmına sahte imza attı. Babası öldükten sonra, annesinin bakımını üstlenen maddi imkânsızlık içerisindeki sanık, satıştan temin ettiği 750 TL’yi annesinin insani ihtiyacı için harcadı. Ardından, terekenin zarar ziyanını giderdi. Öte yandan, suç tarihi 2003 ve suç tarihinden bu yana 13 yıl geçmesine karşın sanık, kriminal yaklaşım sergilemedi.”

Başkan, meselenin tüm ahval ve koşullarını dikkate alarak ilk ve son kez bir fırsat verip, sanığı para cezasıyla cezalandırmayı uygun ve adil buldu.

Mahkeme,  sanığı işlemiş olduğu suçlardan toplam 2 bin TL para cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca, sanığın, 2 yıl süresince suç işlemeyeceğine ve iyi ahlak sahibi olacağına dair de 50 bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2017, 08:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104