banner6

Tapu memuru 20 ay hapse mahkum edildi

banner37

Tapu Kadastro Müdürlüğü’nde veznedar olarak çalışırken, 2012 yılında vatandaşlardan tahsil ettiği 29 bin TL’yi zimmetine geçiren ve olay ortaya çıktıktan sonra 2015 yılında paraları geri ödeyen Hülya Ulukavak’ın yargılanması dün tamamlandı

Tapu memuru 20 ay  hapse mahkum edildi
banner150 banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

Tapu Kadastro Müdürlüğü’nde veznedar olarak çalışırken 2012 yılı içerisinde vatandaşlardan tahsil ettiği 29 bin TL’yi zimmetine geçiren Hülya Ulukavak’ın yargılanması dün tamamlandı ve Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 20 ay hapis cezasına çarptırıldı.

10 Ocak-16 Şubat 2012 tarihleri arasında Tapu Kadastro Müdürlüğü’nde veznedar olarak çalışan Hülya Ulukavak, tahsil ettiği 29 bin 233 TL’yi sirkat etmiş, geçen bu süreçte aleyhindeki suçlamaları kabul etmemişti.  

Ulukavak, söz konusu parayı 2015 yılında geri ödeyip, devletin zararını tazmin etmişti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İbrahim Ruso ve sanığın avukatı Cemal Gündüz hazır bulundu.

Kararı okuyan Yargıç Murat Soytaç, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

Soytaç, ‘Kamu görevlisi tarafından sirkat’ suçunun kamu vicdanını yaralayan, ciddi bir suç olduğuna vurgu yaptı.

Soytaç, kamu görevlilerinin, devlet ve halk tarafından kendilerine duyulan güveni suistimal etmemeleri gerektiğini belirtti.

Yargıç Murat Soytaç, devletin doğrudan zarara uğradığı türdeki suçlarda, suçun yaygınlığı da dikkate alınarak, kamu yararı gereği caydırıcı türden hapis cezası verilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Soytaç, son olarak, sanığın geniş bir zaman dilimi içinde tekrar tekrar aynı suçu işlemesi, çalınan miktarın yüksek oluşu ve sanığın suçunu uzun süre kabul etmemesini aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.  

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Soytaç, oybirliği ile 20 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.
 

banner343
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çin ali
Çin ali - 1 ay Önce

Bu gibi olaylarda. Sanıkların memuriyetlernin de sonlandirilmalı kamu malına tecavüz gasp dan.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110