Tecavüz davasının sonuna gelindi

banner37

Tarık Mart’ın sanık olduğu Çatalköy’de iki yıl önce meydana gelen tecavüz olayıyla ilgili davanın dünkü celsesinde Kıdemli Savcı Akyener hitabını yaptı, mahkeme davayı karara bağlamak için 10 Eylül’e erteledi

Tecavüz davasının sonuna gelindi
banner90

Ahmet KARAGÖZLÜ

Çatalköy’de 30 Eylül 2017 tarihinde çalışanı B.S.’yi evinde bayıltana kadar dövdükten sonra tecavüz ettiği suçlamasıyla yargılanan 37 yaşındaki Tarık Mart’ın davasında sona gelindi.

Bir önceki celsede, savunma avukatının hitabını dinleyen Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti dün de İddia Makamı Başsavcılık adında davayı yürüten Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’in hitabını dinledi. Mahkeme, davayı karara bağlamak üzere 10 Eylül 2019 tarihine tehir etti.

Nüvit Gazi Hacı başkanlığında Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin huzurunda hitabını yapan Kıdemli Savcı Akyener, sanık Tarık Mart’ın yargılandığı davanın “Irza geçme” olduğunu ve olayın 30 Eylül 2017 tarihinde yaşandığını söyledi.

Duruşma boyunca mahkemeye 11 tanık getirdiklerini ifade eden Akyener, sanığın kendini kurtarmak için yalancı bir tanık bulduğunu, eski bir avukatı da bu işe alet ederek kendini aklamaya çalıştığını aktardı.

Duruşmada savunmanın tanığı olan H.D.’nin sonradan ayartılan bir tanık olduğunun ortaya çıktığını belirten Akyener, söz konusu tanığın mahkemede ‘olmayan şeyleri olmuş’ gibi anlattığını belirterek sanığın yargıyı baltalamak için bu hareketleri yaptırdığını öne sürdü.

Akyener, sanığın yargılandığı tecavüz olayıyla ilgili mahkemeye iki ayrı DNA raporunun sunulduğunu belirterek, ilk testin 20 Aralık 2017 tarihinde yapıldığını söyledi.

Söz konusu testin “Emare 18” olarak kaydedildiğini belirten Akyener, bu bağlamda toplam 9 DNA örneğinin tek tek incelendiğini kaydetti.

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, DNA örneklerinde sanık ve müştekinin kan örneklerinin kimliklendirildiğini, bu sayede sanığın müştekiyle ilişkiye girdiğinin tespit edildiğini söyledi.

Olayla ilgili savunma avukatının “DNA kirliliği” olduğu yönünde iddiasının bulunduğunu belirten Akyener, olayın ardından sanığın menisinin müştekinin kanıyla karışık bir şekilde bulunduğunu söyledi.

Ayrıca tanık Zafer Çağlar’ın olay yerinde yaptığı kapsamlı inceleme sonucuna olayda “üçüncü bir kişinin” olmadığının bilimsel anlamda mahkemeye aktarıldığını belirten Akyener, müdafaa tanıklarının mahkemede doğru ifade vermediğini iddia etti.

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, İddia Makamı olarak davayı ispat ettiklerini belirterek, hitabını sonlandırdı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, tecavüz davasında her iki tarafın da hitaplarını tamamladığını belirterek, dava kararının 10 Eylül 2019 tarihinde açıklanacağını, karar açıklanana kadar da sanığın tutukluluğunun devam etmesine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108