Tecavüz edene 14 yıl, yardım edene 12 yıl

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, 25 yaşındaki kadına 3 kez tecavüz eden Moawia Al Awavdah ve tecavüze yardım eden Anas Hayajneh’i uzun süreli hapse mahkum etti

Tecavüz edene 14 yıl, yardım edene 12 yıl
banner90
banner99

“CEZA TAKDİRİNDE ÇOK DA AYIRIMA GİTMEYECEĞİZ”… Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını okuyan Başkan Füsun Cemaller, Moawia Al Awavdah’ın 30 Nisan 2019 tarihinde 25 yaşındaki kadına 3 kez cinsel tecavüzde bulunduğunu, Anas Hayajneh’in ise kadını tanıdığı için eve gelmesini sağladığını ve yardım etmek yerine tecavüzü seyrettiğini belirtti. Cemaller, iki sanığın ortak hareket ettiklerinin altını çizerek, bu nedenle ceza takdirinde çok fazla ayırıma gitmeyeceklerini vurguladı.

   Girne’de 30 Nisan 2019 tarihinde genç bir kadına karşı işlenen cinsel tecavüz olayıyla ilgili dava dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı ve 25 yaşındaki kadına 3 kez tecavüzde bulunan Moawia Al Awavdah 14 yıl, tecavüzün gerçekleşmesine yardımcı olmaktan suçlu bulunan Anas Hayajneh ise 12 yıl hapse mahkum edildi.

   Mahkeme, iki sanığın ortak hareket ettiğine bulgu yaptı ve ceza takdirinde çok fazla bir ayrıma gitmeme kararı aldıklarını vurguladı.

   Füsun Cemaller’in başkanlığında Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad ve Yargıç Mine Güçlüer’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oybirliği ile aldığı kararı Başkan Cemaller açıkladı. Karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Aliye Özçınar da hazır bulundu.

   Kararı okuyan Başkan Cemaller, sanıkları yargılandıkları suçlarından suçlu bularak mahkûm ettiklerini açıkladı.

   Sanıklara ceza takdir ederken, iki kıstası dikkate aldıklarını ifade eden Cemaller, ceza takdirinde ıslah etme ve topluma geri kazandırma hususlarının yanı sıra kamu menfaati etkeninin de dikkatte alındığını kaydetti.

   Söz konusu davada kamu menfaatinin ön plana çıktığını ifade eden Cemaller, cinsel saldırı suçunun vücut bütünlüğüne karşı işlenen en ağır suçlardan biri olduğunu ve müebbet hapis öngördüğünü vurguladı.

   Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Cemaller, böyle ağır suçları işleyenlere caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, sanık Moawia Al Awavdah’ın 25 yaşındaki kadına 3 kez tecavüz ettiğini, sanık Anas Hayajneh’in ise suçun işlenmesine yardım ettiğini, genç kadının kendisini tanıdığı için eve gelmesini sağladığını, yardım etmek yerine tecavüzü izlediğine dikkat çekti.

   Cemaller, iki sanığın ortak hareket ettiklerini belirterek, ceza takdirinde çok fazla ayrıma gitmeyeceklerini dile getirdi.

   Tecavüze uğrayan kadının travma yaşadığına, psikolojik tedavi gördüğüne vurgu yapan Cemaller, bu hususu da sanıkların aleyhinde ağırlaştırıcı etken olarak değerlendirdiklerini söyledi.

   Mahkeme başkanı Cemaller, sanık Moawia Al Awavdah’ı 14 yıl, Anas Hayajneh’i ise 12 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

(KAMALI HABER)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75