banner6

'Tecavüz, ömür boyu hapislik gerektiren bir suç'

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, M.C isimli kadına tecavüz eden Nijerya uyruklu 30 yaşındaki Adetola Abiodun Sadık’la ilgili kararını açıkladı

'Tecavüz, ömür boyu hapislik gerektiren bir suç'
banner99

Elmas TOKAY

banner134

Girne’de 20 Mayıs 2016 tarihinde M.C., isimli kadına tecavüz eden Nijerya uyruklu 30 yaşındaki Adetola Abiodun Sadık, 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık Sadık, aleyhine getirilen 6 davadan da suçlu bulundu. Mahkeme, dünkü kararında, ülkede son yıllarda tecavüz suçlarının arttığına dikkat çekerek, bunu adli ihbar olarak aldıklarını belirtti. Tecavüze uğrayan kişilerin ömür boyu yaşayacağı psikolojik tahribatın önemine vurgu yapan mahkeme, hiç kimsenin bir insanın vücut bütünlüğünü bozmaya hakkı olmadığına dikkat çekti.

Melek Esendağlı başkanlığında Yargıç Seran Bensen ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Egemen Metay ve sanık avukatı Tansel Özustaoğlu hazır bulundu.

Heyet adına kararı okuyan Yargıç Murat Soytaç, sanık Adetola Abiodun Sadık’ı, yargılandığı ‘cinsel tecavüz’, ‘cinsel dokunulmazlığı ihmal etmek’, ‘cinsel dokunulmazlığı ihmal etmek amacıyla zorla alı koyma’, ‘şiddet kullanma tehdidi’, ‘ciddi darp’ ve ‘KKTC’de izinsiz kalmak’ suçları olmak üzere toplam 6 davadan da, kendi ikrarı ve iddia makamının olguları ışığında suçlu bularak, mahkum ettiklerini açıkladı.

Yargıç Murat Soytaç, sanığın 20 Mayıs 2016 tarihinde, iş bulmak bahanesiyle ortak arkadaşları aracılığıyla müşteki M.C’yi kandırıp, Girne’deki evine otostop çekerek götürdüğünü belirtti.

Evin kapısını kilitleyerek müştekiyi alıkoyan sanığın, cinsel ilişkiye girmeyi reddetmesi üzerine müştekinin yüzüne 2 kez yumruk vurmak suretiyle darp ettiğini belirten Soytaç, müştekiyi yatağa fırlatıp zorla cinsel ilişkiye girdiğini söyledi.

Olay sonrasında sanığın müştekiden özür dileyerek, pişmanlığını dile getirdiğini de anlatan Soytaç, sanığın müşteki ile birlikte Lefkoşa’ya geldiğini, müştekinin arkadaşının yardımıyla olayı polise bildirdiğini belirtti.

“Ömür boyu hapislik gerektiren bir suç”

Sanığa ceza takdir ederken suçun işleniş şeklini, sanığın kişisel durumunu ve hukuki prensipleri dikkate aldıklarını söyleyen Yargıç Soytaç, tecavüzün ömür boyu hapis cezası, zorla alıkoymanın 7 yıla kadar, şiddet tehdidinin 3 yıla kadar, ciddi darbın ise 2 yıla kadar hapislik cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Yargıç Soytaç, cinsel tecavüz suçlarının ciddi ve vahim suç türlerinden olduğunu belirterek, tecavüze uğrayan kişilerin ruhsal varlığına karşı bir suç işlediklerine vurgu yaptı.

Ülkemizde bu tür suçların büyük infiale neden olduğunu ifade eden Soytaç, tecavüze uğrayan kişilerin ömür boyu yaşayacakları psikolojik tahribata sebep olduğuna dikkat çekti.

Soytaç, toplumu ve kamuoyunu derinden etkileyen bu tür suç tiplerini adli ihbar olarak değerlendiklerini de aktararak, bu tür suç işleyenlerin toplumda ciddi huzursuzluğa neden olarak kamu vicdanını yaraladıklarını söyledi.

Sanığın lehinde ve aleyhinde olan tüm hususları heyet olarak birlikte değerlendiklerini kaydeden Soytaç, sanığın müştekiyi eve kilitleyerek darp etmesinin, ardından da cinsel tecavüzde bulunmasının durumun vahametini artırdığına dikkat çekti. Soytaç, bu hususların sanığın aleyhine bir durum olduğunu belirtti.

Öte yandan sanığın müştekiyi hastaneye götürerek, olayın polise intikal etmeden önce özür dilemesini de lehine bir durum olarak değerlendirdiklerini dile getiren Soytaç, sanığın yükseköğrenimini tamamlamak adına ülkemizde bulunduğunu, olayı duyan annesinin hayatını kaybettiğini, ailesinin maddi zorluklar çektiğini de lehine durum olarak değerlendirdiklerini aktardı.

Yargıç Murat Soytaç son olarak sanıkla ilgili lehte ve aleyhte tüm hususları değerlendirdiklerini, ciddi şekilde artan bu tür suç türleri ile ilgili sanığın kişisel durumundan önce kamu menfaatinin önemli olduğuna vurgu yaparak, sanığı aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bularak, 7 yıl hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 08:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104