Tecavüz sanığı yargılanmadan ihraç edildi

banner37

Kız arkadaşına tecavüz etmekten yargılanmak üzere cezaevine gönderilen ve savcılığın uyarısına rağmen ülkeden sınır dışı edilen S.Y.’nin sahte bir hesap açarak sosyal medyadan genç kızın uygunsuz fotoğraflarını yayımladığı iddia edildi

Tecavüz sanığı yargılanmadan ihraç edildi
banner90
banner8

CEZAEVİNDEN 29 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ… 450 kişi kapasiteli Merkezi Cezaevi’nde hem hükümlü ve hükümsüz tutuklu sayısının 700’ü aşması hem de Koronavirüs’ün yarattığı endişe nedeniyle 29 tutuklu, hafta içerisinde gruplar halinde mahkemeye çıkarılarak teminatları değiştirildi ve yargılanıncaya kadar serbest bırakıldı. 29 zanlıdan 8’inin sınır dışı edildiği, S.Y.’nin de bu kişiler arasında olduğu öğrenildi.

Emine UYSAL ÇALUDA

Kız arkadaşına tecavüz etmekten yargılanmak üzere 2019’un Ağustos ayından beri Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bulunan S.Y.’nin, yargılanması yapılmadan ülkeden ihraç edildiği iddia edildi.

Cezaevindeki yoğunluğu azaltmak ve hafif suçlardan veya teminat şartlarını yerine getiremedikleri için cezaevinde olan kişilerin teminatlarında değişiklik yapılarak bazı tutukluların serbest bırakılması çalışmaları sırasında, savcılığın ‘aleyhinde cinsel tecavüz suçu var, ihraç edilmemesi gerekir’ yönündeki uyarısına rağmen S.Y.’nin teminatının değiştirilerek serbest bırakıldığı, ancak ülkede ikamet izinsiz kaldığı için de sınır dışı edildiği bildirildi.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Avukat Mine Atlı, S.Y.’nin önce tecavüzden tutuklandığını ardından da ikamet izinsiz olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Atlı, “S.Y., etki edebileceği tahkikat tamamlandıktan sonra hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi ve yargılama süreci başlamadan sınır dışı edildi” dedi.

Atlı, şöyle devam etti:

“Bize Koronavirüs nedeniyle ihraç edildiği söylendi. Koronavirüs nedeniyle cezaevinden teminat değişikliği veya ihraç için gönderilen listede bu kişinin adının yer aldığı, ancak savcılığın, bu kişinin aleyhine cinsel tecavüz suçu olduğu ve ihraç edilmemesi yönünde uyarılmaların rağmen ihraç edildiği bilgimize getirildi.

İhraç edilen cinsel tecavüz sanığı, kızın adına sahte bir hesap açtı ve uygunsuz görüntülerini yayınladı. ‘Ben kurtuldum. Şimdi sen çek’ mesajı yayınladı. Bu çok ciddi bir durum. Hiçbir yetkili bize ulaşmadı. Sanık, müştekiyi Türkiye’den tehdit etmeye devam ediyor. Yetkililer bir hata olduğunu kabul edip, Türkiye’deki yetkililerle irtibata geçip, bu kişinin, hem bugün işlediği suçlarla ilgili hem de cinsel tecavüz suçundan müştekinin gıyabında yargılanmasını sağlamalarıdır.”

KAYAD yetkilisi de olan avukat Mine Atlı, öte yandan, Koronavirüs nedeniyle halkın evden çıkmadığı bu süreçte ev içi şiddet olaylarının arttığına işaret etti.

Atlı, ev içi şiddete maruz kalanların Alo 183 ihbar hattına ulaşmaları halinde şiddet uygulayıcılarını evden uzaklaştırmalarının mümkün olduğunu belirtti.

Merkezi Cezaevi’nden

29 kişi tahliye edildi

450 kişi kapasiteli Merkezi Cezaevi’nde hem hükümlü ve hükümsüz tutuklu sayısının 700’ü aşması hem de Koronavirüs’ün yarattığı endişe nedeniyle 29 tutuklu, hafta içerisinde gruplar halinde mahkemeye çıkarılarak teminatları değiştirildi ve yargılanıncaya kadar serbest bırakıldı.

29 zanlıdan 8’inin sınır dışı edildiği öğrenildi.

Bu hafta boyunca Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan 29 tutuklu teminat değişikliği ile serbest kaldı.

Öte yandan yeni işlenen ciddi suçlarda tutuklu yargılanması öngörülen zanlılarla ilgili de, Koronavirüsün cezaevine girme riskini önlemek amacıyla karakollarda tutuklu kalmalarına karar verildi.

KKTC Başsavcılığı’nda görevli savcılar, konuyla ilgili hafta boyunca cezaevindeki hükümsüz tutuklularla ilgili çalışma yaptı.

Hafif suçlu ve tutuksuz yargılanması risk yaratmayacak zanlılar ile mahkemenin öngördüğü teminat şartlarını yerine getiremeyen hükümsüz tutukluların yeni teminat şartlarıyla tutuksuz yargılanmaları sağlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75