banner6

Tecavüzden 23 yıl yattıktan sonra, 3 ay da patlayıcıdan hapis yatacak

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, tecavüzden 23 yıl hüküm giyen F.B.’yi bu kez de izinsiz patlayıcı madde tasarrufundan hapse mahkûm etti

Tecavüzden 23 yıl yattıktan sonra, 3 ay da patlayıcıdan hapis yatacak
banner99

Sedef BOŞNAK

Kardeşinin 12 yaşındaki kız çocuğuna 10 yaşından beri, tehdit ve silah zoruyla, pişmanlık duymadan sistematik bir şekilde tecavüz etmekten 23 yıl hapse mahkûm edilen 43 yaşındaki F.B., bu kez de patlayıcı madde tasarrufundan hapislik cezası aldı.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, F.B.’yi, 26 Kasım 2019’da işlediği kanunsuz patlayıcı madde suçundan 3 ay hapse çarptırdı.

Mahkeme, F.B.’yi, Bafra’daki evinde, Patlayıcı Maddeler Yasası’na aykırı izinsiz 35 adet eğitim fişeği ile 126 adet çeşitli çaptaki mermiyi tasarruf etmekten suçlu buldu ve 3 ay hapse mahkûm etti.

Böylece, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde, 23 yıl hükümlü tutuklu olarak bulunan F.B., cezaevindeki tutukluluk süresi 3 ay daha uzadı.

Başkan Musa Avcıoğlu, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Üye Yargıç Özge Uğraşın’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı, heyet başkanı açıkladı.

Heyet Başkanı Musa Avcıoğlu, yasada, konu suçu işleyenler için 7 yıla kadar hapislik cezası öngörüldüğüne vurgu yaptı ve izinsiz patlayıcı madde tasarrufunun ciddi, vahim ve toplumda tedirginlik ve endişe yaratan bir suç olduğuna dikkat çekti.

Sanığın, konu maddeleri özel izni olmaksızın tasarruf ettiğine değinen heyet başkanı, “Hiç kimsenin sebebi ve yetkisi ne olursa olsun, yasalara aykırı bir şekilde patlayıcı madde tasarruf etmeye hak ve yetkisi yoktur” dedi.

2018-2020 yılları arasındaki faaliyet raporları dikkate alındığında, konu ve benzer nitelikteki suçların artış gösterdiğini kaydeden heyet başkanı, suç artışını, adli ihbar olarak değerlendirdiklerini anlattı.

Heyet başkanı, sanık lehine ve aleyhindeki tüm hususları titizlikle değerlendirdiklerini belirttikten sonra, azımsanamayacak kadar çok miktardaki patlayıcı maddeleri tasarruf eden pişman sanığa, işlediği suçlardan ötürü 3 ay hapis cezası verdi.

banner134

Mahkeme, ayrıca, sanık avukatının “cezasını bugünden itibaren çeksin” talebini reddetti ve farklı tarih ve nitelikteki suçla ilgili cezanın kaynamaması için ayrı çekilmesi yönünde emir verdi.

Emir gereği sanık, tecavüz suçuyla ilgili ceza infazından sonra, aldığı 3 ay hapis cezasını çekecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104