‘Tecavüze’ 13 yıl hapislik

banner37

İnternette tanıştığı dört kadına farklı tarihlerde tecavüz etmekle suçlanan ve aleyhindeki davalardan biri karara kaldığı gün firar edip birkaç saat içinde yakalanan Mürsel Aydın’ın ilk tecavüz davası karara bağlandı

‘Tecavüze’ 13 yıl hapislik
banner90
banner99

“YASA ÖMÜR BOYU HAPİSLİK ÖNGÖRÜYOR”… Davanın kararını okuyan Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, sanığın mahkum olduğu Fasıl 154 Ceza Yasası’ndaki “Cinsel Tecavüz” suçuna ömür boyu hapis cezası öngörüldüğüne dikkat çekti. Mahkemelerin Yıllık Faaliyet Raporları’na göre cinsel saldırı suçlarının yaygınlaştığına vurgu yaparak, Anayasal hak olan kişi dokunulmazlığının ihlal edilmesinin ciddiyetine dikkat çeken Hüdaverdi, cinsel tecavüz suçlarının kişilerin haysiyet ve onurunu zedeleyen suçlardan olduğuna işaret etti.

Emine UYSAL ÇALUDA

Sosyal medya üzerinden tanıştığı dört genç kadına farklı tarihlerde tecavüz etmekten geçtiğimiz yıl tutuklanan ve aleyhine dosyalanan ilk davası görüşülerek karara kaldığı gün kelepçeli olarak polisin elinden kaçarak firar edip, birkaç saat içerisinde yakalanan Mürsel Aydın’ın cezası dün açıklandı. Aydın, internette tanıştığı kadına tecavüz etmekten suçlu bulunarak 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mürsel Aydın’ın avukatı Enver Öztürk, kararın öncesinde mahkeme kararına saygı duyduklarını ancak istinaf edebileceklerinden diğer üç tecavüz davasını dikkate aldırma niyetleri olmadığını beyan etti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Aliye Özçınar, savunma adına Avukat Enver Öztürk hazır bulundu.

“Cinsel tecavüz suçuna ömür boyu hapis öngörülüyor”

Davanın kararını okuyan Alev Ulunay Hüdaverdi, sanığın mahkum olduğu Fasıl 154 Ceza Yasası’ndaki “Cinsel Tecavüz” suçuna ömür boyu hapis cezası öngörüldüğüne dikkat çekti.

Hüdaverdi, yine sanığın mahkum olduğu cinsel dokunulmazlığı ihlal etmek amacıyla alıkoyma suçunun 10 yıla, darp ve cinsel saldırı suçunun ise 3 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne işaret etti.

Hüdaverdi, sanığın mahkum olduğu cinsel tecavüz ve cinsel dokunulmazlığı ihlal etmek amacıyla alıkoyma suçunun ön plana çıktığına vurgu yaptı.

   Cinsel dokunulmazlığın doğumla birlikte kazanılan bir hak olduğuna işaret eden Hüdaverdi, cinselliğin bir özgürlük olduğuna ve karşılıklı rıza gerektirdiğine dikkat çekti.

“Mahkemelerin faaliyet raporlarına göre cinsel suçlar artıyor”


banner134
   Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, Mahkemelerin Yıllık Faaliyet Raporları’na göre cinsel saldırı suçlarının yaygınlaştığına vurgu yaptı.

Anayasal hak olan kişi dokunulmazlığının ihlal edilmesinin ciddiyetine dikkat çeken Hüdaverdi, cinsel tecavüz suçlarının kişilerin haysiyet ve onurunu zedeleyen suçlardan olduğuna işaret etti.

Hüdaverdi, sanığın gönüllü olarak buluştuğu müştekiyi, alıkoyup evine götürerek, darp ettiğini ve cinsel tecavüz suçunu işlediğini vurguladı.

Hüdaverdi, sanığın, müştekiyi darp edip, bedensel gücünü kullanarak, cinsel tecavüz suçunu işlemesini, mahkeme dışı yalanlarla müştekinin polise şikayette bulunmasını önlemeye çalışmasını ve KKTC’den kaçmaya çalışmasını da aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Hüdaverdi, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, oybirliği ile 13 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Firar etmişti

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ne 12 Eylül sabahı tutuklu götürülen ve davanın hitaplarının tamamlanmasıyla saat 14.30’da hücrelerin yanındaki tutuklu aracına götürüldüğü esnada elleri kelepçeli olan Mürsel Aydın, polislerden kurtulup koşarak kaçmıştı. Aydın, birkaç saat sonra Lefkoşa Surlariçi’nde yakalanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75