Tecavüze teşebbüse 30 ay hapis verildi

banner37

Aile dostu olan 50 yaşındaki kadını 2013 yılında darp ederek cinsel tecavüz girişiminde bulunmaktan suçlu bulunan Cemal Uçar’ın cezası açıklandı

banner87
Tecavüze teşebbüse 30 ay hapis verildi
banner90
banner99

“CİNSEL SUÇLAR ARTTI”… Cemal Uçar’ı, S. A., isimli kadını darp ederek üzerindeki kıyafetleri yırtıp cinsel tecavüzde bulunmaya teşebbüs etmekten suçlu bulan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı 30 ay hapse mahkum etti. Kararı okuyan Kıdemli Yargıç Şerife Katip, son yıllarda cinsel suçlardaki artışa işaret ederek, sanığın mahkum olduğu suçların kadın haklarına karşı ihlaller olduğuna vurgu yaptı.

Emine UYSAL ÇALUDA

KKTC’ye 2013 yılında turist vizesi ile giriş yapan ve Dumlupınar bölgesinde ikamet eden 50 yaşındaki S. A. isimli kadına cinsel tecavüz teşebbüsünde bulunduğu iddiası ile yargılandığı Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde suçlu bulunan Cemal Uçar’ın cezası dün açıklandı ve Uçar, aleyhindeki suçlardan 30 ay hapis cezasına çarptırıldı.

12 Mayıs 2013 tarihinde saat 20.00’de gerçekleşen olayda, Cemal Uçar’ın elinden bir an kurtulan kadının imdat çığlıklarını duyan bahçıvan, S. A. tecavüze uğramak üzereyken içeri girip, olaya müdahale etmişti.

Bahçıvan ile zanlı arasında arbede yaşanmış ve çevredeki dört kişi yaşanan olaya tanıklık etmişti. Tanıklar, 50 yaşındaki kadını perişan halde, ağlarken ve sutyeni yırtılmış halde gördüklerini mahkemeye aktarmıştı.

Olay anında sanık Cemal Uçar, müştekiyi ciddi şekilde darp edip, çıplak fotoğraflarını çekmiş ve sosyal medyada yayınlamakla tehdit etmişti.

Polisin, yürüttüğü tahkikatta sanık Cemal Uçar’ın cep telefonundan silinen fotoğraf geri döndürülmüş ve emare yapılmıştı.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada Savcı Atilla Enver Etkin ve sanığın avukatı Ayşen Yaran hazır bulundu.

“Suçlar çok ciddi”

Davayla ilgili ‘ceza takdiri’ kararını okuyan Kıdemli Yargıç Şerife Katip, sanığın aleyhine “Tecavüze teşebbüs”, “Kasti hasar”, “Ciddi darp”, “Şiddet kullanma tehdidi”, “Cinsel saldırı”, “Mülke tecavüz” ve “Darp” suçlarının ciddiyet ve vahametine vurgu yaptı.

Katip, özellikle tecavüze teşebbüs suçunun 10 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne dikkat çekti. Söz konusu suçların kadın haklarına karşı ihlaller olduğuna vurgu yapan Katip, son yıllarda cinsel suçlardaki artışa işaret etti.

Katip, “Vücut dokunulmazlığı”, “Cinsel dokunulmalık” haklarının ihlallerinin hafife alınamayacağına vurgu yaptı.

Yargıç Katip, bu tür suçları işleyen ve işleme eğiliminde olan kişilere karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Katip, sanığa oybirliği ile 30 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108