banner6

Tekme cinayetine 18'er yıl hapis

banner37

Gazimağusa’da, kaldığı apartmanın 6. katından tekme darbesiyle dürülerek öldürülen Ebinabo Tariyemeinya’nın katil zanlısı olarak yargılanan Olalekan Nicholas Agboola ve Adetola Oluwadamilar suçlu bulunarak mahkum edildi.

Tekme cinayetine 18'er yıl hapis
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da 26 Aralık 2015 tarihinde işlenen cinayet ile ilgili dava dün Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı ve kaldığı apartmanın 6. katındaki dairesinde darp edildikten sonra, balkonda tek ayak üstünde durdurulup, tekme vurularak aşağı düşürülerek öldürülen Ebinabo Tariyemeinya’nın katil zanlısı olarak yargılanan Olalekan Nicholas Agboola ve Adetola Oluwadamilar, cinayetten suçlu bulunarak 18’er yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Başkan Melek Esendağlı, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle verdiği kararı başkan Melek Esendağlı açıkladı.

Karar oturumunda, Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, sanıklar ve sanıkları savunan Avukat Sinan Şemiler hazır bulundu.

Aleyhindeki suçlamaları reddederek, dava süresince konu apartman dairesine dahi girmediklerini ileri süren sanıklardan Olalekan Nicholas Agboola, heyetin aldığı kararı, gözyaşı dökerek dinledi. Sanık Adetola Oluwadamilar ise, sessizliğini korudu.

“İbretlik ceza verilmeli”

Heyet başkanı Melek Esendağlı, cinayet davasıyla ilgili bulgularını tek tek mahkemeye aktardı ve sanıkları mahkum oldukları “Adam öldürme”, “Mülke tecavüz”, “Ciddi darp” ve “İnsan kaçırma” suçlarından suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Melek Esendağlı, konu suçların yasadaki en ağır, yaygın, yaygınlaşma eğilimi gösteren suçlardan olduğuna dikkat çekerek, bu tür suçlara verilecek cezaların ibret verici olması gerektiğini söyledi.

Adam öldürme suçunun ömür boyu, adam kaçırmanın ise 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilinen ağır suçlardan olduğuna vurgu yapan heyet başkanı, bu tür suçların toplumda rahatsızlık uyandırdığına dikkat çekti.

Başkan, dava süresince, iddia makamının mahkemeye 34 tanık dinletip, 128 kalem emare sunduğunu belirterek, savunmanın ise, sanıkların verdiği yeminli şahadetlerin yanı sıra iki tanık dinletim 3 emare sunduğunu anımsattı.

Hukuki prensiplere değinen başkan, davada görgü tanığı olan tanıkların mahkemede verdiği sade izahatlarına

yer verdi ve sarsılmayan tanıkların çelişkisiz şahadet vererek birbirleriyle uyum içerisinde olduklarına vurgu yaptı.

Sanıkların ise, bilerek doğruları söylemekten kaçındıklarını, hakikat dışı iddialarda bulunduklarını gözlemlediklerini kaydeden başkan, “Sanıklar, kasıtlı ve bilinçli olarak doğruyu söylemediler. Bunu suçluluk göstergesi olarak kabul ederiz” dedi.

Olay nasıl oldu?

Başkan Melek Esendağlı, yaptıkları bulgularla olayın nasıl cereyan ettiğini şöyle açıkladı:

“Konu gece, maktul ve arkadaşı gittikleri kulüpten kaldıkları daireye geri döndüler. Maktul sinirli şekilde bağırdığı için koltukta uyuyan arkadaşları Toshukwu Luke Anemeze, maktule uyumaya çalıştığını ve sesini alçaltmasını söyledi ve tekrar uyudu. O gece apartmana gelen 10 kişiden olan sanıklar konu daireye çıktılar. Kaçırdıkları Emaka’dan kapıyı çalmasını istediler. Maktul kapıyı açtığında, Emaka aralanan kapıdan daireye girdi. Bu esnada, maktulle eve gelen şahıs süratle yatak odasına kaçıp dolaba saklandı. Koltukta yatan ise kapıdaki seslere uyandı. Kapıyı zorlayarak eve giren 2’si sanık olan 4 kişi gördü. Bu kişiler kapıdan içeriye girer girmez, maktule gelişi güzel vurmaya başladı. Maktul karşı koymaya çalıştı, yere düştü kalktı balkona doğru ilerledi. En son balkon korkuluklarına ve burada asılı olan kilime sırtı dayandı. Maktul, kilime sırtı dayalı dururken sanıklar tarafından darp edildi. Diğer iki kişi balkon kapısının yanında kaldı. Bu esnada, sanık Adetola Oluwadamilar maktulun karnına yumruk atarken, sanık Olalekan Nicholas Agboola da maktulun ayaklarına tekme atıyordu. Maktul darp esnasında balkon korkuluğuna dayanmakta olduğu esnada dengesini kaybetti ve balkondan aşağıya düştü. Düşmenin ardından, sanıklar, koltukta yatanı gördü ve koltuktaki şahsı darp ederek birlikte daireden çıktılar. Koşarak uzaklaştılar. Maktulün arkadaşları kalkıp aşağı daireden yardım istedi ve ambulansı karşıladı.”

“Amaç cezalandırmaktı!”

Sanıkların birlikte hareket ettiğine dikkat çeken mahkeme, Maktulün balkondan düşmesinin, sanıkların darp fiilleri neticesinde gerçekleştiğini kaydederek, “Maktul dengesini kaybederek balkondan beton zemine düştü. Bu sanıkların kanunsuz fiili neticesinde gerçekleşti. Maktulün, ölüm sebebi yüksekten düşmeye bağlı olduğu sabittir. Maktulün ölümüyle sanıkların darp fiilleri arasında olgusal illiyet bağı olduğu, iddia makamı tarafından ispat edilmiştir” dedi.

Sanıkların konu suçları işlemesinin altında yatan niyetin, arkadaşlarının kafasına içki şişesi vuran maktulü dövmek ve cezalandırmak olduğunu kaydeden mahkeme, şöyle devam etti:

“Davaya konu olay öncesi sanıkların suç ortağı olan iki kişiden biri olan Nafiou Yusuf ile maktul bir bir kavgada yer aldı. Kavgada, maktulün, Nafiou’nun kafasına içki şişesi vurmasıyla yaralanması neticesinde, sanıkların arkadaşlarıyla maktule bir ders verme isteğidir. Kavganın ardından tarafların konu mekandan ayrılıp uzaklaştı. Tahrik unsurunun olmadığı olayda, maktulün kanunsuz fiili ile iki grup arasında olumsuzluklar başladı. Kavgaya hiç tanık olmayan sanıkların, konu mahalden ayrıldıktan sonra, konu kavgadan haberdar olup tekrar dönerek arkadaşlarıyla buluşması, toplanması, usulünce şikayet mekanizmalarını kullanmak yerine, kanunsuz hareket ederek suç fiillerini işlediğini görmekteyiz.”

Başkan, sanıkların gurup psikolojisiyle hareket edip, kanunsuz darp fiilleri neticesinde maktulün ölümüne sebebiyet verdiklerine dikkat çekerek, olaydan beridir hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı bekleyen, öğrenim maksatlı Nijerya’dan ülkeye gelen, gelir düzeyleri oldukça düşük olan sabıkasız sabıklara ağır hapislik cezası verdi.

Mahkeme sanıkları, işledikleri adam öldürme suçundan 18’er yıl, insan kaçırmadan ise 3’er yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 08:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104