banner6

“Telefon dolandırıcılığı” yapan çete çökertildi

banner37

Telefonla ulaştığı 70 yaşındaki H.A.’ya kendisini ‘Başkomiser Hakan’ olarak tanıtarak FETÖ operasyonu yapacağı gerekçesiyle 15 bin sterlin parasını alan H.S., paraların büyük bir kısmı ile Ercan’dan çıkış yaparken yakalandı, bağlantılı iki kişi daha tutuklandı

“Telefon dolandırıcılığı” yapan çete çökertildi
banner150 banner150 banner151 banner143

3 BİN STERLİN KAYIP… H.S.’yi 12 bin sterlinle yurt dışına çıkarken yakalayan polis, zanlının temasta olduğu K.A. ve E.K. isimli kişileri de tutukladı ve dün mahkemeye çıkararak haklarında üçer gün tutukluluk emri aldı. H.A.’dan alınan paranın 3 bin sterlininin kayıp olduğunu belirten polis, zanlıların aleyhlerindeki suçlamaları kabul etmediğini de sözlerine ekledi. Polis, zanlıların son dönemlerde ülkede yaşanan ‘telefon dolandırıcılığı’ olaylarının faili olduğuna inanıyor.

Emine UYSAL ÇALUDA

Polis Genel Müdürlüğü’nün sık sık halkı uyardığı ve emekli kişileri hedef alıp kendilerini “başkomiser” olarak tanıtarak dolandıran çete üyeleri olduğuna inanılan 3 kişi yakalandı.


Gönyeli’de sakin 70 yaşındaki H.A.’ya telefonla ulaşarak kendisini ‘Başkomiser Hakan’ olarak tanıtan ve FETÖ isimli terör örgütüne yönelik operasyon düzenleneceği yalanıyla 15 bin sterlin parasını aldığı iddia edilen 39 yaşındaki H.S. isimli kişi, 12 bin sterlinle Ercan Havaalanı’ndan yurtdışına çıkış yaparken yakalandı. H.S.’nin telefon dökümlerini inceleyen polis, H.A.’nın aranması öncesi ve sonrasında zanlının sıklıkla görüşme yaptığını belirlediği ve dolandırıcılık çetesinin diğer üyeleri olduğuna inandığı 44 yaşındaki K.A. ve 29 yaşındaki E.K. isimli kişileri de yakaladı ve üç zanlıyı da dün mahkemeye çıkararak aleyhlerine üçer gün tutukluluk emri aldı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında Savcı Senem Palabıyık’ın tanığı olarak yeminli şahadet veren polis memuru Cemal Enginsoylu, 22.12.2021 tarihinde saat 14.20’de Gönyeli’de, henüz tespit edilemeyen konu şahıs veya şahısların kullanımında bulunan 05528226749, 05526503981 ve 05464040834 çağrı numaralı hatlardan Lefkoşa’da sakin H.A.’nın kullanımındaki cep telefonunu arayarak kendisini ‘Başkomiser Hakan’ olarak tanıtıp, FETÖ terör örgütüne operasyon yapılacağı gerekçesiyle H.A.’dan hile ile 15 bin STG nakit parayı sirkat ettiğine vurgu yaptı.

Cemal Enginsoylu, 23.12.2021 tarihinde zanlı 1 H.S.’nin tasarrufunda 12 bin STG nakit para ile Ercan Havalimanı’ndan çıkış yaptığı esnada tespit edildiğini, zanlının yapılan soruşturmada konu parayı nerde bulduğuyla ilgili tutarlı bir açıklama yapamadığını kaydetti.

H.S’nin telefon görüşmeleri yaptığı iki kişi de tutuklandıPolis memuru Cemal Enginsoylu, zanlı1’in cep telefonunda mahkeme emri ile yapılan incelemede zanlı 2 E.K.’ye ait cep telefonun hattıyla olay günü, olay anından önce ve sonra telefon görüşmesi olduğunun tespit edildiğini anlattı.

Aynı gün zanlı 2’nin Güzelyurt’taki ikametgâhında tespit edilip, mahkeme emri gereği tutuklandığını kaydeden Enginsoylu, şöyle devam etti:


“Zanlı 2 vermiş olduğu sözlü beyanında, Güzelyurt’ta önceden tanıdığı ve birlikte iş yaptığı zanlı 3 K.A. isimli şahsın kendisini telefonda arayarak, kirvesi olan H.S. isimli bir şahsın Türkiye’den KKTC’ye geleceğini, kendisinin Güzelyurt’tan alıp herhangi bir yere yerleştirmesini istediğini ve kendisinin de 22.12.2021 tarihinde saat 16.30 raddelerinde Güzelyurt terminalinde H.S. ile buluşup Güzelyurt Otel’e götürdüğünü beyan etti. Aynı gün zanlı 3 K.A., zanlı 2 E.K.’yi telefonda arayıp, Lefkoşa’ya gidip gitmeyeceği konusu ile ilgili soru sordu ve zanlı 2 Lefkoşa’ya gideceğini söyledi. Bunun üzerine zanlı 3 K.A., bir tanıdığından para alacağını, zanlı 2 E.K.’ye söyleyip, alacağını alması için adı edileni olay yeri olan Gönyeli Kanun Sokak adresine gönderip müşteki H.A. ile buluşmasını sağlayıp, kahverengi zarf içerisinde bulunan 15 bin sterlin nakit parayı aldırdı.”

“Parayı zanlı 2 aldı, zanlı 1’e götürdü”
 


Polis memuru Cemal Enginsoylu, aynı gün zanlı 2 E.K.’nin bahse konu parayı aldıktan sonra Güzelyurt Otel’e gidip, parayı zanlı 1 H.S.’ye teslim ettiğini beyan ettiğine vurgu yaptı. 


Meseleyle ilgili soruşturmanın yeni başladığını ve bu olayın toplumda büyük bir infial yarattığına vurgu yapan Enginsoylu, soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünü kaydetti.


Zanlıların benzer şikayetlerle ilgili bağlarının olup olmadığının araştırılması gerektiğine işaret eden Enginsoylu, aranan 3 bin sterlin para, alınması gereken ifadeler ve izlenmesi gereken kamera görüntüleri olduğuna dikkat çekip, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 3 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Meselenin ciddiyetini göz önünde bulunduran Yargıç Temay Sağer, talebi onayladı.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110