banner6

“Telefon dolandırıcılığı”çete üyesi parayı kuyuya sakladı!

banner37

Telefonla ulaştığı 70 yaşındaki H.A.’ya kendisini ‘Başkomiser Hakan’ olarak tanıtarak FETÖ operasyonu yapacağı gerekçesiyle 15 bin sterlin parasını alan H.S. ile iki suç ortağının tutukluluk süresi 8 gün uzatıldı

“Telefon dolandırıcılığı”çete  üyesi parayı kuyuya sakladı!
banner150 banner150 banner151

Emine UYSAL ÇALUDA
 

“Telefon dolandırıcılığı” çetesinin 70 yaşındaki H.A isimli kişiyi, kendilerini “Başkomiser” olarak tanıtıp, 15 bin sterlinini çalan ve 12 bin sterlinle havaalanında yakalanan kişinin suç ortağı olan Güzelyurt’ta sakin zanlı E.K’nin aranan kayıp parayı evinin kuyusuna gizlediği belirlendi.

Polis, parayı kuyudan çıkarıp, emare olarak aldı. 

Gönyeli’de sakin 70 yaşındaki H.A.’ya telefonla ulaşarak kendisini ‘Başkomiser Hakan’ olarak tanıtan ve FETÖ isimli terör örgütüne yönelik operasyon düzenleneceği yalanıyla 15 bin sterlin parasını aldığı iddia edilen 39 yaşındaki H.S. isimli kişi, 12 bin sterlinle Ercan Havaalanı’ndan yurtdışına çıkış yaparken yakalanmıştı.

H.S.’nin telefon dökümlerini inceleyen polis, H.A.’nın aranması öncesi ve sonrasında zanlının sıklıkla görüşme yaptığını belirlediği ve dolandırıcılık çetesinin diğer üyeleri olduğuna inandığı 44 yaşındaki K.A. ve 29 yaşındaki E.K. isimli kişileri dün sabah mahkemeye çıkararak aleyhlerine 8’er gün tutukluluk emri aldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında Savcı Senem Palabıyık’ın tanığı olarak yeminli şahadet veren polis memuru Cemal Enginsoylu, 22.12.2021 tarihinde saat 14.20’de Gönyeli’de, henüz tespit edilemeyen konu şahıs veya şahısların kullanımında bulunan 05528226749,05526503981 ve 05464040834 çağrı numaralı hatlardan Lefkoşa’da sakin H.A.’nın kullanımındaki cep telefonunu arayarak kendisini ‘Başkomiser Hakan’ olarak tanıtıp, FETÖ terör örgütüne operasyon yapılacağı gerekçesiyle H.A.’dan hile ile 15 bin STG nakit parayı sirkat ettiğine vurgu yaptı.
Cemal Enginsoylu, 23.12.2021 tarihinde zanlı 1 H.S.’nin tasarrufunda 12 bin STG nakit para ile Ercan Havalimanı’ndan çıkış yaptığı esnada tespit edildiğini, zanlının yapılan soruşturmada konu parayı nerde bulduğuyla ilgili tutarlı bir açıklama yapamadığını kaydetti.

Kayıp para kuyudan çıktı!

Polis memuru Cemal Enginsoylu, zanlı1’in cep telefonunda mahkeme emri ile yapılan incelemede zanlı2 E.K.’ye ait cep telefonun hattıyla olay günü, olay anından önce ve sonra telefon görüşmesi olduğunun tespit edildiğini anlattı.

Enginsoylu, Güzelyurt’ta sakin zanlı E.K.’nin aranan kayıp parayı zanlı 1’den 2 bin 500 sterlin olarak aldığını, bir döviz bürosunda bozdurup, evinin kuyusuna gizlediğini itiraf ettiğini kaydetti.

Enginsoylu, zanlının sakladığı 24 bin 750 TL’nin kuyudan çıkarılarak, emare alındığını mahkemeye aktardı.
Aynı gün zanlı2’nin Güzelyurt’taki ikametgâhında tespit edilip, mahkeme emri gereği tutuklandığını kaydeden Enginsoylu, şöyle devam etti:

“Zanlı 2 vermiş olduğu sözlü beyanında, Güzelyurt’ta önceden tanıdığı ve birlikte iş yaptığı zanlı3 K.A. isimli şahsın kendisini telefonda arayarak, kirvesi olan H.S. isimli bir şahsın Türkiye’den KKTC’ye geleceğini, kendisinin Güzelyurt’tan alıp herhangi bir yere yerleştirmesini istediğini ve kendisinin de 22.12.2021 tarihinde saat 16.30 raddelerinde Güzelyurt terminalinde H.S. ile buluşup Güzelyurt Otel’e götürdüğünü beyan etti. Aynı gün zanlı3 K.A.,zanlı2 E.K.’yi telefonda arayıp, Lefkoşa’ya gidip gitmeyeceği konusu ile ilgili soru sordu vezanlı2Lefkoşa’ya gideceğini söyledi. Bunun üzerine zanlı3 K.A., bir tanıdığından para alacağını,zanlı2 E.K.’ye söyleyip, alacağını alması için adı edileni olay yeri olan Gönyeli Kanun Sokak adresine gönderip müşteki H.A. ile buluşmasını sağlayıp, kahverengi zarf içerisinde bulunan 15 bin sterlin nakit parayı aldırdı.”

Polis: Parayı zanlı 2 aldı, zanlı 1’e götürdü
Polis memuru Cemal Enginsoylu, aynı gün zanlı2 E.K.’nin bahse konu parayı aldıktan sonra Güzelyurt Otel’e gidip, parayı zanlı1 H.S.’ye teslim ettiğini beyan ettiğine vurgu yaptı. 

Meseleyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini, 7 kişiden ifade alındığını ve benzer şikayetlerle ilgili zanlıların bağlarının olup olmadığının araştırılması gerektiğine işaret etti.

Enginsoylu, alınması gereken ifadeler, incelenecek telefon kayıtları ve izlenmesi gereken kamera görüntüleri olduğuna dikkat çekip, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 8 güntutuklu kalmasını talep etti.
Meselenin ciddiyetini göz önünde bulunduran Yargıç Temay Sağer, talebi onayladı.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110