Telefonları incelemede

banner37

Gazimağusa’da Themis binasının kurşunlanmasıyla ilgili tutuklanan 4 kişiden 3’ü suçla bağlantısı olmadığı gerekçesiyle serbest kaldı, olayın azmettiricisi olduğu iddia edilen Veysi Çelik’in tutukluluğu ise 5 gün daha uzatıldı

Telefonları incelemede
banner90

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da hukukçuların bulunduğu Themis binasının kurşunlanmasıyla ilgili Haziran ayında, başlatılan çok yönlü soruşturma sonucu pazartesi günü Balalan Limanı’nda düzenlenen operasyonda yakalanan 4 kişiden 3’ü, suçla bağlantısı olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Olayın azmettiricisi olduğuna inanılan ve bir önceki celse aleyhindeki suçlamaları reddedip, “Polise söyle, benim camla çerçeveyle işim olmaz. Ateş ettirmem. Ateş edeceksem, kan dökerim! Gençlerim kan akıtır” diye tehditkâr açıklamalar yapan Veysi Çelik’in tutukluluk süresi 5 gün daha uzatıldı.

Tutuklu sayısının 5’e düştüğü meseleyle ilgili Veysi Çelik’in telefonlarını incelemeye alan polis, limanda tutukladığı Harun Deniz Bektaş, Yaşar Ocak ve Sajid Masood Mohammad Bota’yı tespitlerine göre şartsız salıverdi.

Polis ayrıca, olayla bağlantısı olduğuna inandığı bir kişiyi ve kayıp olan suç aletini aradığını da dile getirdi.

“Tahkikat bitmedi”

Gazimaağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzurunda gerçekleşen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adında davayı yürüten Savcı Hasan Çaltılı’nın sorularını, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Halil Seven, yanıtladı.

Tanık Müfettiş Muavini Halil Seven, zanlının, “kanunsuz patlayıcı madde ve ateşli silah kullanma, taşıma ve tasarrufu”, “Meskun mahalde ateş açma”, “Kasti hasar” suçlarından methaldar olduğunu söyledi ve 1 Haziran 2019’da, saat 03.15’te, Gazimağusa İlker Karter Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Themis Center’in Güney cephesindeki, 22 numaralı boş ofisinin camına Serhat Tokur’un silahla 3 el ateş atıldığını belirterek kasti hasara uğratıldığını anımsattı.

Meseleyle ilgili birçok ifade, telefon dökümü ve kamera görüntüsünün alındığını kaydeden tanık müfettiş muavini, daha önce meseleyle ilgili tutukladığı 4 zanlıdan 3’ünün hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevinde tutulduğunu hatırlattı.

Müfettiş Muavini Halil Seven, 11 Ağustos 2019’da, meselenin azmettiricisi olan Veysi Çelik’in alınan ihbar üzerine Balalan Limanı’nda tespit edilip tutuklandığını kaydettikten sonra zanlının emare aldığı telefonlarını incelediğini anlattı.

Kayıp olan suç aletinin halen bulunamadığına vurgu yapan tanık müfettiş muavini, meseleye bağı olduğuna inandığı bir kişiyi daha aradığını anlattı ve mahkemeden tahkikatını salim bir şekilde neticelendirmek için süre istedi.

Yargıç, tahkikatın selameti açısından zanlının tutukluluk süresini 5 gün daha uzattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108