Teminatı karşılayamadılar

banner37

Girne’de faaliyet gösteren Akay Optik isimli iş yerine müşteri olarak girip, 4 güneş gözlüğü, 1 kol saati ve 1 çakmak çalan 3 zanlı, cezaevinin yolunu tuttu

Teminatı karşılayamadılar

Ahmet VAMIK

   Girne’de faaliyet gösteren Akay Optik isimli iş yerine müşteri olarak girip, toplam değerleri 6 bin 500 TL olan 4 adet güneş gözlüğü, 1 adet kol saati ve 1 adet çakmak çalan 3 zanlı aleyhinde yürütülen soruşturma tamamlandı.
   Kamera görüntülerinden kimliklerinin belirlenmesinin ardından Girne ve Lefkoşa’da tespit edilerek yakalanan Ahmad Mohammad, Abdallah Malik ve Faisal Mohammad Isa isimli zanlılar, tutukluluk sürelerinin dolmasının ardından dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.
   Tutuklanmaları sonrası zanlıların üzerlerinde yapılan aramada Akay Optik isimli mağazan sirkat edilen 2 adet güneş gözlüğü, 1 adet kol saati ve 1 adet çakmak tasarruflarında ele geçirilirken, 2 adet güneş gözlüğü ise bulunamadı.
   Girne Kaza Mahkemesi’nde teminat duruşmasına çıkarılan zanlılar, mahkemenin uygun gördüğü teminat şartlarını yerine getiremedikleri için hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.
 
6 bin 500 TL’lik eşya sirkat edildi

   Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Fezile Kesat’ı tanık olarak dinletti.
   Kesat, zanlılar Ahmad Mohammad, Abdallah Malik ve Faisal Mohammad Isa’nın 24 Aralık’ta Girne’de meydana gelen “Sirkat” suçundan methaldar olduklarını belirtti.
   Şikayet üzerine incelenen kamera görüntülerinden tespit edilen zanlıların 25 Aralık’ta Girne ve Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandıklarını kaydeden Fezile Kesat, sirkat edilen 1 adet güneş gözlüğünün zanlı Ahmad Mohammad’ın tasarrufunda, sirkat edilen 1 adet güneş gözlüğünün zanlı Abdallah Malik’in tasarrufunda, sirkat edilen çakmak ile kol saatinin ise zanlı Faisal Mohammad Isa’nın tasarrufunda ele geçirildiğini mahkemeye aktardı ve tüm aramalar ile yürütülen soruşturmaya rağmen 2 adet güneş gözlüğünün bulunamadığını sözlerine ekledi.
   Zanlılar Ahmad Mohammad ve Abdallah Malik’in gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiklerini, zanlı Faisal Mohammad Isa’nın ise suçlamaları kabul etmediğini belirten polis memuru Fezile Kesat, çalınan tüm eşyaların toplam değerlerinin 6 bin 500 TL olarak tespit edildiğini vurguladı.
   Meseleyle ilgili soruşturmanın tamamlandığını, 2 adet güneş gözlüğünün bulunamadığını ve zanlılar Ahmad Mohammad ile Faisal Mohammad Isa’nın 2017 yılında benzer suçtan sabıkaları olduğunu kaydeden Fezile Kesat, ülkemizde öğrenci olarak bulunan tüm zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.
   Yargıç Meltem Dündar, zanlıların yurt dışına çıkışlarının yasaklanıp tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulması, en yakın polis karakoluna haftada 1 kez ispat-ı vücut yapmaları ve 8’er bin TL’lik nakdi teminat karşılığında yargılanıncaya kadar serbest kalmalarına emir verdi.
   Mahkemenin uygun gördüğü nakdi teminat şartını yerine getiremeyen zanlılar 1 ay süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER