Tevessül edeceklere ders olsun!

banner37

Ülkeye eğitim amacıyla gelip, kaydını yenilemeyerek, üniversite içerisindeki yurt odasında hırsızlık yapan İranlı Amirtarokh Varian’ı 6 ay hapse mahkûm eden Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi uyardı:

banner87
Tevessül edeceklere ders olsun!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, ülkeye eğitim amacıyla gelip, kaydını yenilemeyerek hırsızlık yapan İranlı

Amirtarokh Varian’la ilgili oybirliğiyle aldığı kararı açıkladı.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan mahkeme, bir üniversite kampusu içerisindeki yurt odasına gizlice girip, içerisinden 400 TL nakit para, 2 şarj kablosu ve power bank sirkat eden Amirtarokh Varian’ı 6 ay hapse mahkum etti.

Mahkeme, konu suçların ciddi ve vahim suçlar olduğunu belirterek, yasaları hiçe sayan kişilere hoşgörüyle yaklaşmayacakları uyarısında bulunarak, Varian’a verilen ıslah edici cezanın, bu tip suç işleyenlere ve işlemeye tevessül edecek kişilere karşı caydırıcı ve ibret verici olmasını temenni etti.

Şikayetçinin şikayeti yok

Amirtarokh Varian ile ilgili kararı açıklayan heyet Başkanı Nüvit Gazi Hacı, huzurlarındaki olgulara değinerek, 8 Nisan 2018’de, konu suçları işleyen sanığın, yapılan inceleme sonrası, olaydan 2 gün sonra üniversite kampusu içerisinde tespit edildiğini anlattı.

Nüvit Gazi Hacı, tercüman vasıtasıyla sanıktan gönüllü ifade alındığını belirttikten sonra, 6 Mart 2018’de gerekli okul harcını yatırmadığına da vurgu yaparak, şikayetçinin, sanıkla ilgili şikayetini geri çektiğini bildirdi.

Geçmişte kişilik bozukluğu rahatsızlığından ötürü tedavi gören sanığın, 20 Nisan 2018’den bu yana da mahkeme emri gereği cezaevinde hükümsüz tutuklu bulunduğuna dikkat çeken başkan, KKTC’de herhangi bir sabıkasının bulunmadığını kaydetti.

Yaygınlaştı

Heyet Başkanı Nüvit Gazi Hacı, sanığı, işlediği suçlardan ötürü suçlu bulup mahkum ettiklerini belirterek, konu suçların, yasada öngörülen uzun süreli hapislik cezalarından da görüleceği üzere ciddi ve vahim suçlar olduğuna vurgu yaptı.

“Hırsızlık vahim ve yüz kızartıcı bir suçtur. Bina açıp girmekse, suçun vahametini artırır. Toplumda tedirginlik yaratır. Güven içinde yaşama duygusunu temelden sarsar. Bu tip suçları işleyenlere, etkin ve caydırıcı ceza şarttır” diyen başkan, konu suçların yaygınlığına değindi.

Hiç kimsenin, kimsenin konut dokunulmazlığına ihlal etmeye, başkalarının eşyalarını sirkat etmeye hak ve yetkisinin olmadığına vurgu yapan başkan, verilecek cezanın yalnızca sanığa değil, suça tevessül edecek kişilere karşı da ibret verici olması gerektiğini anlattı.

Konu suçları önlemenin yanı sıra kamu yararının önemine de vurgu yapan heyet başkanı, huzurlarındaki meseleyi titizlikle inceleyip değerlendirdiklerini belirttikten sonra, sanığın, avukatı Ramadan Sanıvar aracılığıyla mahkemeden özür dileyip, nedamet getirdiğini ifade ederek, avukatın, mahkemeden sanık lehine bir şans talep ettiğini kaydetti.

Mahkeme, korku ve endişeye yol açan konu suçları işleyenlere hoşgörüyle bakmalarının mümkün olmadığını belirttikten sonra, huzurundaki genç sanığı 6 ay hapse mahkûm etti.

Mahkeme ayrıca, emarelerin de yasal sahibine verilmesine emir verdi.

Öte yandan, İranlı Amirtarokh Varian, hükümsüz tutuklu bulunduğu süre dikkate alındıktan sonra serbest bırakılıp ülkesine gönderilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75