Tohumu Amsterdam’dan getirip ektiğini itiraf etti

banner37

İskele’deki evinde hintkeneviri bitkileri, kurutulmuş hintkeneviri ve detektör bulunan Rus uyruklu V.S.’nin tutukluluk süresi 8 gün daha uzatıldı

Tohumu Amsterdam’dan  getirip ektiğini itiraf etti
banner90
banner99

Ayşe BULUT

banner134
 

   İskele’deki evinde, hintkeneviri tohumları ve metal detektörü de bulunan V.S., dün yeniden mahkemeye çıkarılarak hakkında soruşturma amaçlı olarak 8 gün ek tutukluluk emri alındı.

   Narkotik polisi, zanlı V.S’nin ve bitkilerin kuru dal olanını 2019 yılı kasım ayında 4 kök halinde Amsterdam’dan KKTC’ye getirip,  2020 Temmuz ayı içerisinde de ekerek, yetiştirdiğini bakımını ziraatını yaptığını itiraf ettiğini kaydetti.

   İskele Kaza Mahkemesi Mahkeme Başkanı Fadıl Aksun’un huzurunda gerçekleşen dünkü tutukluluk duruşmasında,  İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı, PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Osman Üreten’i tanık kürsüsüne çağırdı.

   Tanık polis Osman Üreten, zanlının,  24 Temmuz 2020’de, İskele’de meydana gelen, “Kanunsuz uyuşturucu madde (hintkeneviri) ziraatı ve tasarrufu” ile “Detektör ithal ve tasarrufu” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

   Osman Üreten, İskele Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi’nden (CÖŞ) alınan bilgi doğrultusunda, zanlının, İskele’deki ikametgahında 11.50-13.10 saatleri arasında arama yaptığını ve kanunsuz hintkeneviri bitkisi yetiştirdiğini tespit ettiğini anlattı.

   Üreten, konu ikametgahın doğuya bakan balkonunda, içerisinde ıslak hazır toprak bulunan yeşil saksının dibinde boyları 12 santim olan yeni sökülmüş 4 adet hintkeneviri türü bitkisi, iç içe 3 adet boş saksı içerisinde şeffaf naylona sarılı öğütülmüş ve kurutulmaya bırakılmış yarım gram ağırlığında hintkeneviri olduğuna inanılan bitki yapraklarını bulup emare zapt ettiğini ifade etti.

   Tanık polis, ayrıca, dolap odasındaki raf üzerinde ise, orijinal hintkeneviri tohumu kutusu içerisinde streç naylon parçasına sarılı 9 adet, daireye ait elektrik ve su faturasına sarılı 41 adet hintkeneviri bitkisine ait olan tohumları bulduğunu dile getirdi.

   Bahse konu oda içerisindeki tahta dolap içerisinde ise, pastel renk saat kutusu içerisinde bir adet 10 santim boyunda hintkeneviri olduğuna inanılan bitki dalı ve hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde kalıntıları ve 1 adet detektör bulduğunu da sözlerine ekledi.

   Gönüllü ifade verip uyuşturucu ziraatı yaptığını kabul eden zanlının, saat kutusundaki bitkileri 4 kök olarak 2019 Kasım ayında yetiştirdiğini anlattığını kaydetti ve zapt ettiği emareleri incelenmek üzere Devlet Kimya Laboratuvarı’na göndereceğini belirttikten sonra, mahkemeden tahkikatını salimen yürütebilmek için zanlı aleyhine süre istedi.

   Polis memuru Osman Üreten, zanlının gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini ve bitkilerin kuru dal olanını 2019 yılı kasım ayında 4 kök halinde Amsterdam’dan KKTC’ye getirip,  2020 Temmuz ayı içerisinde de ekerek, yetiştirdiğini bakımını ziraatını yaptığını itiraf ettiğini kaydetti.

   Üreten, tahkikatın çok yönlü devam ettiğini belirterek, zanlının 8 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.
   İskele Kaza Mahkemesi Mahkeme Başkanı Fadıl Aksun, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 8 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75