Tokmak, 3 yıl hapis yatacak

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, tartıştığı taksi şoförünü darp ederek belini kıran Türkiye vücut geliştirme milli sporcusu Ceyhun Tokmak ile ilgili kararını verdi.

Tokmak, 3 yıl hapis yatacak
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

Turist olarak geldiği ülkemizde, alkollü bir haldeyken, 51 yaşındaki taksi şoförü Şahin Karaçor’u ciddi şekilde darp ederek belini kıran vücut geliştirme dalında Türkiye’nin milli sporcularından Ceyhun Tokmak, yargılandığı Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Sanık avukatı Boysan Boyra’nın tahrik iddialarına yönelik olarak duruşma içinde açılan ara duruşma Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki hafta karara bağlanmıştı ve mahkeme, savunmanın bu iddiasını kabul etmemişti.
“Vahim Zarar”, “Ciddi Darp”, “Sarhoşluk”, “Uygunsuz Davranış”, “Rahatsızlık” ve İthale-i Lisan” suçlamalarından yargılanan Ceyhun Tokmak, yargılandığı 6 davadan da suçlu bulunarak mahkûm edildi.

“Kimsenin kimseyi cezalandırma hakkı yok”
Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve Kıdemli Savcı Egemen Metay hazır bulundu.
Ceyhun Tokmak aleyhinde verilen kararı açıklayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, olay günü polis tarafından sorgulanan sanık Ceyhun Tokmak’ın polise “Taksici değil mi, parasıyla değil mi, istediğim yere götürmedi sonrasında ne olduğunu biliyorsunuz” şeklinde ifade vermiş olduğuna vurgu yaptı.
Ülkemizin bir hukuk devleti olduğunun altını çizen Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, herkesin vücut bütünlüğü hakkına sahip olduğuna ve sebebi her ne olursa olsun kimsenin kimseyi cezalandırma hakkına sahip olmadığına dikkat çekti.

banner134
“En az 50 yumruk attı”

Sanık Ceyhun Tokmak’ın ülkeye turist vizesi ile olay tarihinden kısa bir süre önce giriş yaptığını belirten Fadıl Aksun, kendisini istediği yere götürmek istemeyen taksi şoförüyle tartışan sanığın, söz konusu taksiyle otele geri dönmesinin ardından araçtan inerek kapısını açtığı taksi şoförünün yüzüne ve vücudunun muhtelif yerlerine 50 yumruk atarak Şahin Karaçor’u etkisiz hale getirdiğini kaydetti.

Aksun, izlenen kamera görüntülerinde taksi şoförü Şahin Karaçor’un aldığı yumruk darbeleri sonucu kendinden geçerek yere düştüğünü, Tokmak’ınsa bu durumdan yararlanarak Karaçor’u yerde tekmelemeye devam ederek müştekiyi ağır bir şekilde yaraladığını ve müştekinin bel kısmındaki omurga kemiğini kırdığını ifade etti.

Tokmak’ın eylemine devam ederek, yerde baygın yatan bir kişinin başına gelecek şekilde tekmeler attığını ifade eden Aksun, sanık Tokmak’ın müşteki Karaçor’u yerde baygın halde bırakarak soğukkanlı bir şekilde olay yerinden ayrılarak otele giriş yaptığını kamera görüntülerinde izlediklerini ve bu durumun sanık Tokmak aleyhinde ağırlaştırıcı faktör olduğunu söyledi.

 

“Profesyonel ve milli bir sporcuya yakışmayan bir davranış”

Mahkeme Başkanı Fadıl Aksun, müştekiye atılan yumrukların ve tekmelerin kontrolsüzce olduğuna vurgu yaparak, sanık Ceyhun Tokmak’ın ülkeye turist vizesi ile giriş yapmasına rağmen turizme hizmet etmeyecek bir şekilde davrandığını ve toplumun huzurunu bozduğunu vurguladı.
Sanığın profesyonel ve milli bir sporcu olmasına rağmen, spor yaparak edindiği kas gücünü kendinden oldukça zayıf bir kişi üzerinde kullanmasını kararda ağırlaştırıcı etken olarak değerlendirildiğini belirten Aksun, sanık Tokmak’ın, müştekiye en az 50 yumruk atarak sonucunu göze almadan saldırgan tutumuna devam ettiğini ve müştekinin hayatını hiçe saydığını ifade etti.


“İbret verici bir ceza verilmeli”

Sanığın olay esnasında alkollü oluşunun ve müşteki Şahin Karaçor’un sanık Tokmak’ı affetmemiş oluşunun sanık aleyhinde ağırlaştırıcı faktör olduğunu kaydeden Fadıl Aksun, bu tür olayların vahametini ortaya koyan, caydırıcı ve ibret verici türden cezalar verilmesi gerektiğini belirtti.

Aksun, sanığın olaydan kısa bir süre önce ülkemize gelmiş olması nedeniyle sabıkasız olmasını karar aşamasında dikkate almadıklarını da kaydetti.
Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, sanık Ceyhun Tokmak’a 3 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Sanık avukatı kararı istinaf edecek
Öte yandan sanık avukatı Boysan Boyra, mahkeme çıkışında yaptığı açıklamada, sanığın sabıkasız oluşunun dikkate alınmamasının doğru olmadığını öne sürerek, sanık Ceyhun Tokmak’a verilen 3 yıllık hapis cezasının vahim zarar suçuna bugüne kadar verilen en yüksek ceza olduğunu söyledi.
Boyra, söz konusu karardan memnun olmadıklarını ve istinaf dosyalayıp, Yüksek Mahkeme’ye başvuracaklarını açıkladı.

Olay nasıl olmuştu?

İnfial yaratan olay, 10 Şubat tarihinde Girne’de meydana gelmişti. Ülkemizde turist olarak bulunan 39 yaşındaki zanlı Ceyhun Tokmak, 114 promil alkol tesiri altında olduğu sırada, iddiaya göre kendisini istediği yere götürmediği gerekçesiyle taksi şoförü 51 yaşındaki Şahin Karaçor’a küfür ederek, yüzüne ve vücudunun muhtelif yerlerine yumruk atıp, yerde öldüresiye tekmeleyerek taksi şoförünü ciddi şekilde darp etmişti.
Ambulansla hastaneye kaldırılan Şahin Karaçor’un bel kısmındaki omurga kemiğinin kırıldığı tespit edilmiş, Ceyhun Tokmak ise olay sonrası tutuklanarak mahkemeye çıkarılmıştı.
Sanık Ceyhun Tokmak, teminat maksatları bakımından şubat ayından beridir hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’nde bulunuyordu.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75