Toplum geleceği için tedavi merkezi şart

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, eroin kalıntısı alıp, tasarruf etmekten yargıladığı Mehmet Kırlar’ı 2 ay hapse mahkûm etti ve önemli bir soruna dikkat çekti:

banner87
Toplum geleceği için tedavi merkezi şart
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da içerisinde eroin kalıntısı olan enjektörle yakalanan sabıkalı genç Mehmet Kırlar, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanarak, 2 ay hapse mahkûm edildi.

Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde, Eylül 2019’dan beridir hükümsüz tutuklu bulunan Mehmet Kırlar, kısa bir süre sonra özgürlüğüne kavuşacak.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı karar, heyet başkanı Fatma Şenol tarafından açıklandı.

KKTC’de uyuşturucu madde kullanımının yaygınlığına ve zararlarına değinen Fatma Şenol, ülkedeki tedavinin yetersiz kaldığına vurgu yaptı ve “Bu eksikliklerin bir an evvel giderilip, tüm dünyada uygulanan ilaç ve tedavi yöntemlerinin KKTC’de uygulanmaya başlamasının, toplumun geleceği için elzemdir” dedi.

Başkan Fatma Şenol, avukatı aracılığıyla mahkemeden özür dileyip, pişmanlığını dile getiren sanığı uyuşturucu alma, verme ve tasarruf suçlarından ötürü suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Fatma Şenol, konu suçları önlemek için, mahkemelerinin gerekli duyarlılığı gösterdiğine vurgu yaptıktan sonra, ülkedeki eksikliklere değindi ve şöyle dedi:

“Sanık, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanıp, kendisine verilen 1 yıllık süre içinde yükümlülüklerini yerine getirdikten kısa bir süre sonra konu suçu işlemiştir.

Kullanıcı ve bağımlıların tedavi edilerek, ıslah edilip topluma kazandırılması amacıyla hazırlanan Denetimli Serbestlik Yasası’nın doğru bir adım olmasına karşın, mevcut uygulamada önemli eksikliklerin bulunduğu, tarafımızda gözlemlenmektedir. İlgili yasanın bağımlıların, 15 günde, en az 1 kez, kan ve idrar testi yapmalarını öngörmesine rağmen, 2016’da Devlet Kimya Laboratuvarı’nda çıkan yangın nedeniyle, kullanıcı ve bağımlıların testlerinin yapılamadığı defalarca bilgimize getirilmiştir. Dahası, bağımlıların tedavi göreceği ayrı bir tedavi merkezi yok. Tedavi süresince, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yetersiz kaldığını da sıklıkla gözlemekteyiz.

Bu eksikliklerin bir an evvel giderilip, tüm dünyada uygulanan ilaç ve tedavi yöntemlerinin KKTC’de uygulanmaya başlamasının, toplumun geleceği için elzemdir.”

Meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdiklerini kaydeden Fatma Şenol, kamu yararı gereği toplumu tehdit eden uyuşturucu suçlarını işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı ciddi ve caydırıcı cezalar verilmesi gerektiği üzerinde durdu ve sanığa mahkum olduğu suçlardan ötürü 2 ay hapis cezası verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108