banner6

“Toz-Duman”da 4 kişi daha aranıyor

banner37

Narkotiğin ele geçirdiği, 5 milyon TL değerinde olan iki ayrı türde 7 kiloya yakın uyuşturucu maddeyle ilgili tutuklanan yabancı uyruklu 7 zanlının tutukluluk süresi 4 gün daha uzatıldı

“Toz-Duman”da 4 kişi daha aranıyor
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün, uzun süredir takibinde olduğu uyuşturucu çetesine karşı düzenlediği “Toz-Duman Operasyonu”yla ilgili soruşturması çok yönlü devam ediyor.

Güney Afrika, Güney Kıbrıs ve KKTC bağlantılı uyuşturucu ticareti yaptıklarına dair bulgulara ulaşılan ve tasarruflarında piyasa değeri 5 milyon TL olan toplam 4 kilo 440 gram Hintkeneviri, 2 kilo 250 gram metamfetamin ile yüklü miktarda para ele geçirilerek tutuklanan Nijeryalı zanlılar, zanlı 1 I.R.O., zanlı 2 L.E.U., zanlı 3 U.E.U., zanlı 4 R.I., zanlı 5 O.M., zanlı 6 Y.U. ve zanlı 7 J.T.O., dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak aleyhlerine 4’er gün ek tutukluluk emri alındı.

Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ahmet Özlemler, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Mehmet Sevinç’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Sevinç, 7 zanlının ‘Kanunsuz uyuşturucu madde (metamfetamin ve Hintkeneviri) verme, alma, tasarrufu ve ithali’, suçlarına methaldar olduklarını belirtti.

Sakallı, uzun süredir takibinde oldukları zanlılar aleyhinde düzenlenen “Toz-Duman Operasyonu”nda, Güney Afrika, Güney Kıbrıs ve KKTC bağlantılı piyasa değeri 5 milyon TL olan toplam 4 kilo 440 gram Hintkeneviri, 2 kilo 250 gram metamfetamin ile yüklü miktarda para ele geçirildiğini anımsattı.

Sevinç, 27.10.2021 tarihinde saat 09.00 raddelerinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından, adına gönderilen ve içerisinde uyuşturucu madde olduğundan şüphelenilen kargo paketini Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren kargo şirketinden almaya giden Gazimağusa’da sakin zanlı 1 I.R.O.’nun (E-25) tespit edilerek alıkonulduğunu belirtti.

Sevinç, akabinde bahse konu kargo paketi içerisinde I.R.O.’nun huzurunda yapılan kontrolde piyasa değeri 2 buçuk milyon TL olan yaklaşık 2 kilo 250 gram ağırlığında metamfetamin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare alındığını ve zanlının tutuklandığına vurgu yaptı.

Sevinç, akabinde zanlıyı olay mahalline getiren ve meseleye bağlantısı olup olmadığı araştırılan taksi şoförü E.C.’nin de (E-47) tutuklandığını ancak bağlantısı olmadığı tespit edilerek, serbest bırakıldığını söyledi.

Sevinç, mesele ile ilgili olarak zanlıdan yapılan soruşturmalarda adına gelen ve içerisinde uyuşturucu madde bulunan kargo paketini internet üzerinden irtibat kurduğu ve şu anda aranmakta olan bir şahsın adına gönderilmesini sağladığını ve yine aynı şahsın yönlendirmesi ile konu uyuşturucu paketini zanlı 2 L.E.U.’ya teslim edeceğinin öğrenildiğini kaydetti.

“Evinde de kilolarca uyuşturucu bulundu”

Polis memuru Mehmet Sevinç, yine aynı gün zanlı 2 L.E.U.’nun Girne’deki ikamet adresinde, zanlı 3 U.E.U. ve zanlı 4 R.I.’nın tespit edilerek alıkonduğunu anlattı.

Sevinç, mahkeme emri ile zanlıların huzurunda yapılan aramada uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 163 bin 410 TL, 150 bin Niara (Nijerya para birimi), bin 345 Euro, 750 sterlin ve bin 163 dolar nakit paranın bulunarak, emare alındığını kaydetti.

Sevinç, zanlı 2’nin Girne’de ikamet ettiği adreste 16.35-17.15 saatleri arasında zanlı-2, zanlı 5 O.M. ve zanlı 6 Y.U.’nun huzurunda mahkeme emri ile yapılan aramada; piyasa değeri iki buçuk milyon TL olan toplam 4 kilo 340 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan beyaz renk hassas terazi bulunarak emare alındığına dikkat çekti.

banner134

Sevinç, zanlı 2’den yapılan soruşturmalarda ikametgahında bulunan Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddelerin bir kısmını; 27.10.2021 tarihinde internet üzerinden konuştuğu ve aranmakta olan bir şahsın yönlendirmesi ile Girne’de bırakılan bir yerden alıp ikametgahına götürdüğünün belirlendiğini kaydetti.

“Sattıkları belirlendi”

Polis memuru Mehmet Sevinç, mesele ile ilgili olarak zanlı 2’den yapılan soruşturmalarda ikametgahında bulunan Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddelerin bir kısmını internet üzerinden konuştuğu ve aranmakta olan şahsın yönlendirmesi ile 21.09.2021 tarihinde Lefkoşa bölgesinde zanlı 1’den aldığı, 21.09.2021 - 27.10.2021 tarihleri arasında konu maddeler içerisinden 300 gramını Girne bölgesinde tanımadığı 3 farklı şahsa satarak, toplamda 4 bin 500 Euro kazanç elde ettiğinin tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Sevinç, 27.10.2021 tarihinde Lefkoşa’da ve Girne’de meydana gelen 2 kilo 250 gram methamfetamine ile 4 kilo 340 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu madde meselesi ile ilgili olarak aranmakta olan zanlı J. T.O.’nun 04.11.2021 tarihinde saat 16.00 raddelerinde Gönyeli-Lefkoşa’da tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandığını kaydetti.

Sevinç, aynı gün 17.00-17.20 saatleri arasında zanlının Gönyeli’deki ikametgahında mahkeme emri ile huzurunda yapılan aramada kanunsuz herhangi bir şeye rastlanmadığını anlattı.

Sevinç, aynı gün zanlıdan yapılan soruşturmalarda zanlı 1 R.O.I.’ya teslim ettiği ve içerisinde uyuşturucu madde olan valizi, 20.10.2021 tarihinde Nijerya Havalimanı’nda zanlı 1’in yönlendirmesi ile tanımadığı bir şahıstan alarak KKTC’ye getirdiğine vurgu yaptı.

Sevinç, zanlının suçlamaları kısmen kabul ettiği itiraf içerikli gönüllü ifade verdiğini anlattı.

Sevinç, kayıp olduğuna inanılan emareler, uyuşturucularla ilgili 4 kişinin arandığına, alınan ifadelerin teyidinin yapılacağına vurgu yapıp, soruşturmanın devam ettiğini söyleyerek, zanlıların 4 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Mahkemede söz alan zanlıların avukatları, tutukluluk talebine itiraz etmedi.

Yargıç Mine Ozankaya, meselenin ciddiyetine vurgu yapıp, zanlıların 4 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104