Trafik polisleri beraat etti

banner37

7 yıl önce Aras Kansay’ın motosikletinin önünü ekip aracıyla tıkayarak ölümüne sebep olmakla suçlanan Cafer Aygün ve Ali Çiftçi isimli iki trafik polisi tüm davalardan suçsuz bulundu

Trafik polisleri beraat etti
banner99

MAHKEME SAVUNMA İSTEMEDİ… Lefke’de 10 Kasım 2012 tarihinde ekip arabasıyla, motosikletinin önünü kesip, kazaya sebebiyet vererek Aras Kansay’ın ölümüne sebep olmakla suçlanan ve 5 Kasım 2019 tarihinde yargılanmak üzere cezaevine gönderilen Cafer Aygün ve Ali Çiftçi isimli trafik polisleri, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dün ‘savunmaya davet edilmeksizin’ aleyhlerindeki suçlardan beraat ettirildi.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefke’de 7 yıl önce, polis aracıyla önünü tıkadıkları motosiklet sürücüsü Aras Kansay’ın ölümüne sebep olmakla suçlanan trafik polisleri Cafer Aygün ve Ali Çiftçi, beraat etti.

   Trafik polisleri Cafer Aygün’ün avukatı Mustafa Asena ve Ali Çiftçi’nin avukatı Burçin Sertbay, iddia makamının tanıklarının ve şahadetinin sanıkları müdafaaya çağrılmaması veya kendilerini müdafaa edeceklerini gerektirecek inanırlılığın olmadığı gerekçesiyle müdafaa yapılmaksızın beraat etmelerini talep etmişti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, dün gündemine aldığı davayı karara bağladı.

   Kararı okuyan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Nüvit Gazi, iki trafik polisinin, ‘savunmaya davet etmeksizin’ beraat etmelerine karar verdi.

   Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak”, “Dikkatsiz sürüş”, “Yolun sağını muhafaza etmeme” ve “Tehlikeli sürüş yapıp kazaya neden olmak” suçlamalarından itham edilen polis memurları Cafer Aygün ve Ali Çiftçi, suçlamaları reddetmişti.

Sanıkların aleyhlerindeki davaları reddetmeleri üzerine davanın duruşmalarına başlanmış, mahkeme, her iki sanığı da 5 Kasım 2019 tarihinde davaları sonuçlanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine göndermişti.

Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü celsesinde, Kıdemli Savcı Egemen Metay, Cafer Aygün’ün avukatı Mustafa Asena, Ali Çiftçi’nin avukatı Burçin Sertbay hazır bulundu.

Polis aracıyla önünün kesildiği iddia ediliyordu

   İddia makamı kazanın, 10 Haziran 2012 tarihinde 18.30 ile 19.00 saatleri arasında Yedidalga- Gemikonağı anayolu üzerinde, Gemikonağı istikametine doğru plakasız motosikletle seyreden Aras Kansay’ın yönetimindeki motosikletin önünün polis aracıyla kesilmesine müteakip, konu motosikletin anayol dışındaki toprak bankete çıkıp, dengesini kaybederek sağ şeride geçtiği ve karşı istikametten gelen taksi araca çarpmasıyla meydana geldiğini ileri sürmüştü. Kaza sonucu Aras Kansay, olay mahallinde yaşamını yitirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75