banner6

Türkiye'de de yasak ama bu kadar denetim yok

banner37

Ercan Havaalanı’ndan KKTC’ye giriş yapmak isteyen Yahya Güneyli’nin giydiği iç çamaşırının içine gizlenmiş 3 gram hintkeneviri türü uyuşturucu bulundu. Güneyli, mahkemede söz alarak, KKTC’ye ilk kez geldiğini ve uyuşturucunun yasak olduğunu bilmediğini iddia etti. Güneyli, “Türkiye’de de yasak fakat orada bu kadar denetim yok” dedi.

Türkiye'de de yasak ama bu kadar denetim yok
banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Narkotik köpeği Liz’in tepki vermesi üzerine bayramın birinci günü Ercan Havaalanı’ndan KKTC’ye girerken, giydiği iç çamaşırının içerisine sakladığı 3 gram hintkeneviri türü uyuşturucu madde ile suçüstü yakalanan 25 yaşındaki Yahya Güneyli isimli zanlı, ilk kez geldiği ülkemizde hintkenevirinin yasak olduğunu bilmediğini iddia etti. Güneyli, dün tutukluluk talebiyle çıkarıldığı mahkemede, hintkenevirinin Türkiye’de de yasak olduğunu ancak orada KKTC’de olduğu kadar sıkı bir denetimin olmadığını savundu.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Rauf Kürşad’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı İlhan Damdelen, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Murat Döşenci’yi tanık olarak dinletti.

Zanlı Yahya Güneyli’nin “kanunsuz uyuşturucu madde ithali” ve “kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu” suçlarından methaldar olduğunu belirten Murat Döşenci, 1 Eylül 2017 tarihinde saat 20.40 sıralarında narkotik detektör köpeği Liz’in tepki vermesi sonucu Ercan Havaalanı’ndan KKTC’ye giriş yapmak isteyen zanlının üzerinde yapılan aramada, zanlının giymekte olduğu iç çamaşırının içerisine gizlenmiş yaklaşık 3 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunarak emare olarak alındığını ve zanlının suçüstü bir şekilde tutuklanarak mahkemeye çıkarıldığını ifade etti.

Yahya Güneyli’nin gönüllü ifade verdiğini belirten Döşenci, zanlının tahkikat maksatlı 3 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.

“Yasak olduğunu bilmiyordum”

Mahkemede söz alan zanlı Yahya Güneyli, KKTC’ye ilk kez geldiğini ve uyuşturucunun yasak olduğunu bilmediğini iddia etti ve uyuşturucunun Türkiye’de de yasak olduğunu fakat bu kadar denetim olmadığını öne sürdü.

Yargıç Rauf Kürşad, zanlıya ilk kez ziyaret edeceği bir ülkenin yasalarını öğrenmesi ve bundan sonra daha dikkatli olması gerektiği yönünde uyarıda bulunurken, tahkikatın selameti açısından talep edilen 3 günlük tutukluluk süresine onay verdi.
 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 11:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104