Tutuklu ve mahkum yakınları, 3 gün poliste tutuklu kalacak

banner37

Merkezi Cezaevi önünde eylem yapan ve ateş yakarak itfaiye görevlilerine saldıran 9 kişi dün mahkemeye çıkarıldı

Tutuklu ve mahkum yakınları, 3 gün poliste tutuklu kalacak
banner90
banner99

POLİS İKİ EYLEMCİYİ ARIYOR… Salgın hastalık riski nedeniyle açık ve kapalı görüş izinlerinin kaldırılmasının ardından ‘içerideki yakınlarından haber alamadıkları’ gerekçesiyle cumartesi günü Merkezi Cezaevi’nin önünde eylem başlatan ve pazar günü eylemin dozajını artırdıktan sonra tutuklanan 9 tutuklu ve mahkum yakını dün ‘kanunsuz topluluk’ suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı ve haklarında 3 gün tutukluluk emri alındı. Polis, iki kişinin daha arandığını açıkladı.

Emine UYSAL ÇALUDA

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler çerçevesinde, açık ve kapalı görüş izinleri kaldırıldığı için ‘içerideki yakınlarıyla’ görüşemedikleri gerekçesiyle cumartesi günü Merkezi Cezaevi’nin önünde eylem başlatan ve Pazar günü eylemlerinin dozajını artırarak olay çıkardıkları için tutuklanan 9 ‘tutuklu ve mahkum yakını’ dün Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı ve haklarında üçer gün tutukluluk emri alındı.

İki gün boyunca cezaevinin önünde onlarca kişiyle birlikte eylem yaptıktan sonra cezaevinin sürme kapısını kırmaya çalışan başaramayınca da beraberlerinde götürdükleri koltuk ve araba lastiklerini ateşe veren ‘tutuklu ve mahkum yakınları’, olaya müdahale etmek isteyen itfaiye görevlilerine taş atarak engel olmaya çalışmıştı.

Mahkemede söz alan eylemciler, özür diledi ve hücre koşullarından şikayet etti ayrıca battaniye olmamasından yakındı.

“Kanunsuz topluluk” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Erdal Arslan (E-22 ), Hasan Arslan (E-22), Özgür Arslan (E-16), Hasan Topaloğluları (E-36), Hasan Topaloğluları (E-27), Hüseyin Topaloğluları (E-28), Hüseyin

Topaloğluları (E-51), Ferdi Devecigiller (E-40), Hüseyin Özsakallı (E-27) ve Cemaliye Topaloğluları (K-22) dün mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Dilşah Karayel’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ayfer Şefik Tekinay, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Soner Şaban’ı dinletti.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak yeminli şahadet veren Şaban, 15 Mart’ta 14.00 – 19.00 saatleri arasında Lefkoşa’da bulunan Merkezi Cezaevi’nin önünde KKTC’deki yetkililerden herhangi bir yasal izin

almaksızın, 10 zanlının kanunsuz olarak toplanıp bir toplulukta yer aldıklarına vurgu yaptı.

Polis memuru Soner Şaban, tüm zanlıların suçüstü hali gereği tutuklanarak Atatürk Meydan Karakol hücresine yerleştirildiklerini kaydetti.

Şaban, zanlı Cemaliye Topaloğluları’na bakmakla yükümlü küçük çocuğu olduğu için ise yazılı dava tebliği yapılıp, ilerde mahkemeye sevk edilmek üzere serbest bırakıldığını mahkemeye aktardı.

Şaban, iki kişinin arandığını ve alınacak ifadeler olduğuna vurgu yapıp, zanlıların üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Dilşah Karayel, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75