banner6

Tutuklulukları 6 gün uzatıldı

banner37

Gazimağusa’da 3 marketten toplam 3 bin 823 TL, 200 Euro nakit para ile çok sayıda muhtelif markalarda sigara sirkat eden 17 yaşındaki iki gencin aleyhindeki soruşturma devam ediyor

Tutuklulukları 6 gün uzatıldı
banner150

banner150

banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da gizlice girdikleri 3 marketten, toplam 3 bin 823 TL, 200 Euro nakit para ile çok sayıda muhtelif markalarda sigara çalan 17 yaşındaki iki genç aleyhine yürütülen polis soruşturması devam ediyor.

Suçlarını kabul ederek, yaptıklarını tek tek polise anlatan genç zanlılar, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve aleyhlerine tahkikat amaçlı 6’şar gün daha ek tutukluluk emri temin edildi.

Mahkemede, İddia Makamı Başsavcılık adına Savcı Hasan Boşnak’ın sorularını, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan ve meselenin tahkikat memuru olan Hasan Derman yanıtladı.

Tanık polis Hasan Derman, zanlıların, 26 Şubat 2017 ile 6 Mart 2017 tarihleri arasında, “dükkan açma”, “sirkat”, “kasti hasar” ve “bir cürüm işlemek maksadıyla binaya girme” suçlarından methaldar olduğunu anımsattı.

Hasan Derman, zanlıların, 26 Şubat 2017’de, saat 05.30’da, Kali Land Bölgesi’ndeki Halil Hamzalar Yolu üzerinde faaliyet gösteren Yeniçağ Market’in doğuya bakan giriş kapısını, tasarruflarında bulundurdukları levye ile hasar vererek açtıktan sonra, market içerisine girip çekmeceden bin 073 TL nakit bozuk para ve 495 TL değerindeki muhtelif markalarda sigara sirkat ettiklerini ifade etti.

Zanlıların, 5 Mart 2017 tarihinde saat 04.55’te ise, Gedeş Market’i açarak içerisinden 550 TL nakit para ve muhtelif markalarda 30 paket sigara sirkat ettiğini belirten Hasan Derman, zanlı Ö. O.’nun Dağcılar isimli market kapısına bir cürüm işlemek kastıyla tekme vurarak konu işyeri içerisine girmeye çalıştığını ancak alarm sisteminin çalışmasıyla başarılı olamadığını kaydetti.

Hasan Derman, zanlı Ö. O.’nun, saat 4.10’da başka bir markete girmeyi denediğini ancak, konu markette kurulu alarm sisteminin çalmasıyla olay yerinden ayrıldığını vurguladı.

Derman, zanlı Ö. O.’nun, bu kez, Mustafa Sarp’a ait işyerine pencereden girip önce buzdolabından 5 TL’lik enerji içeceğini alıp içtikten sonra, iç kapıyı levye ile açarak, tezgah altındaki iki kutu içerisindeki toplam 2 bin 200 TL bozuk para ile 200 Euro ve 3 karton sigarayı sirkat ettiğini dile getirdi.

Kamera kaydı yakalattı

Hasan Derman, incelediği kamera kaydı görüntüleri sonucu, zanlıları, 8 Mart 2017’de Gazimağusa’da tespit edip tutukladığını kaydetti ve bir günlük süre içerisinde yaptıklarını mahkemeye aktardı.

Zanlıların ifadesi üzerine, suç aletlerini sakladıkları ağaçlık bölgede bulup emare zapt ettiklerini kaydeden tanık polis, zanlıların evlerinde yaptığı aramada ise sigaraların bir kısmını bulup ele geçirdiğini belirtti.

Hasan Derman, emareleri incelenmesi için PGM’ye bağlı İz İnceleme Şubesi’ne gönderdiğini ancak henüz sonuç alamadığını kaydettikten sonra, tahkikatını tamamlayabilmek için mahkemeden ek süre talep etti.

Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla, konu suçun ciddiyetine değindikten sonra, zanlıların serbest kalması halinde tamamlanmayan tahkikata etki etme olasılığı üzerinde durarak, tahkikatın selameti açısından zanlıların 6’şar gün daha poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104