Üç ayrı sınır ihlaliyle yargılanacak

banner37

Girne Limanı’ndan KKTC’ye gizlice girdi, yasa dışı yollardan Güney Kıbrıs’a geçti, yine yasa dışı yolla KKTC’ye girmeye çalışırken Zümrütköy’deki askeri yasak bölgede yakalandı ve cezaevine gönderildi

Üç ayrı sınır ihlaliyle yargılanacak
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Girne Limanı’ndan KKTC’ye 18 Ocak’ta gizlice giriş yapan ve iki gün sonra yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a geçtikten sonra, 8 Şubat’ta yeniden kaçak olarak KKTC’ye geçmeye çalışırken  Zümrütköy’de askeri bölgede askerler tarafından suçüstü yakalanan zanlı Mostafa Pireh Zadi, yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

“Birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal etmek” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Zadi, dün mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Hasan Sönmez’i dinletti.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak yeminli şahadet veren Sönmez, 08.02.2020 tarihinde zanlı Mostafa Pireh Zadi’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bölgesinden saat 16.40 raddelerinde Zümrütköy’den KKTC’ye gizlice ve izinsiz olarak girdiği sırada görevli askerlere suçüstü yakalandığını söyledi.

Polis memuru Hasan Sönmez, Mostafa Pireh Zadi’nin 18 Ocak 2020 tarihinde Girne Limanı’ndan arkadaşıyla giriş yapıp, iki gün sonra yasadışı yollardan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne geçiş yaptıklarını kaydetti.

Sönmez, zanlının arkadaşının Lokmacı Kara Sınır Kapısı’na gelerek polise teslim olduğunu, zanlının ise 8 Şubat 2020 tarihine kadar GKRY’de kaldığını anlattı. Sönmez, olayla ilgili tahkikatın tamamlandığını belirtip, zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, zanlının 23 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75