Üç kişinin ölümüne neden olmaktan yargılanacak

banner37

Değirmenlik dağ yolunda üç kişinin ölümüne, 7 kişinin de ağır şekilde yaralanmasına neden olmakla suçlanan TIR Şoförü Safa Güngör’ün davası Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi

Üç kişinin ölümüne neden olmaktan yargılanacak
banner99

Emine UYSAL

Ülke genelinde büyük üzüntüye ve toplumsal tepkiye neden olan, üç kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı trafik kazası sanığı TIR Şoförü Safa Güngör, dün sabah olağanüstü güvenlik önlemi altında mahkemeye çıkarıldı.

Feci kazada yaşamını yitiren Denktaş Mutluel’in ailesi, 17 yaşındaki İlayda Yeliz Öztürk ve 16 yaşındaki Sude Demirkıran’ın anne, baba ve arkadaşlarının döktüğü gözyaşı dinmek bilmezken, mahkeme koridorundaki tepkileri yürek burktu.

Sude Demirkıran’ın annesi Yeliz Manici, “Katil gözlerime bak” diyerek, zanlıya yöneldi ancak polis anneyi önledi.

Mahkeme salonunda da, duruşma anında da aileler gözyaşlarını tutamadı.

Yargıç Rauf Kürşad’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu ve Avukat Erkan Enginsoy hazır bulundu.

16 davadan itham edildi

banner134

Savcı Behrat Mavioğlu, Safa Güngör’ü “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu üç kişinin ölümüne neden olma", “Yolun solunu tutmama”, “Dikkatsiz sürüş”, “Aşırı yorgun araç kullanma”, “Tehlikeli sürüş”, “Yol üzerinde bulunan düz beyaz çizgiye uymama (Yolun sağına geçme)”, “Sürati salim hadde indirmeme”, “Seyrüsefersiz araç kullanma”, “TIR aracı B işletme izinsiz kullanma”, “Dorseyi kayıt belgesiz, geçerli seyrüsefer ruhsatı olmadan ve sigorta kapsamaksızın sürme” suçları olmak üzere 16 ayrı suçtan itham etti.

174 belge, 7 albüm ve 5 CD emare olarak sunuldu

Savcı Behrat Mavioğlu, 174 sayfadan oluşan tanık ifadeleri, uzmanlık raporları ve belgeleri içeren belgeleri; 7 adet fotoğraf albümü ile olay mahalli ve otopsi görüntülerini içeren 5 adet CD’yi mahkemeye emare olarak sundu.

Savcı Mavioğlu, davanın ilk tahkikat duruşması yapılmaksızın evrak üzerinden Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilmesini talep etti. Avukat Erkan Enginsoy da savunmalarını üst mahkemede yapacaklarını kaydetti.

Yargıç Rauf Kürşad, davayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale etti. Kürşad, davanın 20 Mart’ta görüşülmesine emir verdi.

Kaza nasıl olmuştu?

Kaza, 29 Kasım'da saat 07.05'te yönetimindeki NJ 338 plakalı birleştirilmiş TIR ile Değirmenlik - Girne anayolunun 8-9 kilometrelerinde Girne istikametine doğru seyrederken, yolun solunu tutmadan, dikkatsizce ve tehlikeli bir şekilde yolun sağına geçip, o esnada Karaağaç'ta sakin Denktaş Mutluel'in yönetimindeki THP 570 plakalı otobüsle çarpışması sonucu meydana gelmişti.

Çarpışmadan sonra birleştirilmiş TIR otobüsü altına alıp, yokuş yukarı 26 metre sürükledikten sonra, demir bariyerlere çarpıp, yerinden sökerek, doğu istikametinde bakar şekilde durabilmişti.

Kaza sonucu minibüs şoförü Denktaş Mutluel (E-57), minibüste yolcu olarak bulunan Sude Demirkıran (K-16) ve İlayda Yeliz Öztürk (K-17) olay yerinde feci şekilde yaşamını yitirmişti.

Kazada, Doğukan Hüryaşar (E-15) , Havva Kaymakamtorunları (K-17), Sude Dermal (K-16) Ferah Mutluel, Abdullah Korkmaz (E-18), Kamil Meşeli (E-17)  ve Senem Töre (K-16) ise ciddi şekilde yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88