Üçer bin TL teminatla serbest kaldılar

banner37

Aracının içerisinde baygın halde bulunan Mehmet Turgut ile ona uyuşturucu temin etmekle suçlanan İrfan Düşer’in aleyhindeki polis soruşturması tamamlandı

Üçer bin TL teminatla serbest kaldılar
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Devriye gezen trafik ekipleri tarafından geçtiğimiz pazartesi günü İskele Long Beach çemberi ile Ötüken çemberi arasındaki anayolda, aracının içerisinde baygın halde bulunan Mehmet Turgut ile Turgut’a uyuşturucu temin etmekle suçlanan İrfan Düşer’in aleyhindeki soruşturma tamamlandı.

Her iki zanlı da ileride yargılanmak üzere dün teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Tutku Cantaş’ın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Savcı Ahmet Özlemler, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan meselenin tahkikat memuru Hasan Selvili’yi yeminli şahadete çağırdı.

Polis memuru Selvili, zanlı 1 Mehmet Turgut’un trafik polisi tarafından 16 Eylül 2019 tarihinde, Long Beach çemberi ile Ötüken çemberi arasındaki yol üzerinde park edilmiş JE 046 plakalı aracın şoför mahallinde baygın bir şekilde bulunduğunu belirtti.

Zanlıya ilk etapta alkol testi yapıldığını ancak testin negatif çıktığını söyleyen Selvili, daha sonra araçta arama yapıldığını, arka paspas üzerinde bir adet içerisine uyuşturucu madde olduğuna inanılan sarma sigara bulunduğunu ve durumun Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’ne bildirildiğini kaydetti.

Narkotik ekibince yapılan kontrolde, sarma sigaranın içerisinde sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin tespit edildiğini kaydeden Selvili, araç içerisindeki aramaya zanlının huzurunda devam edildiğini belirtti.

Aracın şoför koltuğunun arkasındaki cep içerisinde bir adet fatura içerisinde yaklaşık 1 gram daha uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulunduğunu hatırlatan Selvili, tutuklanan zanlının verdiği gönüllü ifadesinde uyuşturucuyu aynı gün İskele’de zanlı 2 İrfan Düşer’den 100 TL karşılığında aldığını söylediğini kaydetti.

Ertesi gün zanlı 2’nin de tutuklandığını söyleyen Selvili, soruşturmasını tamamladığını, zanlı 1’in aleyhindeki davaları kabul ettiğini, zanlı 2’nin de suçlarını itiraf ettiğini dile getirdi.

Zanlı 1’in sabıkasının olmadığını, zanlı 2’nin ise benzer birçok sabıkası bulunduğunu söyleyen Selvili, her ikisi de KKTC vatandaşı olan zanlıların ileride yargılamalarında hazır bulunmaları için uygun birer teminata bağlanmalarını talep etti.

Huzurundaki olguları değerlendiren Yargıç Tutku Cantaş, yargılanıncaya kadar yurt dışına çıkışlarını yasakladığı zanlıların üçer bin TL nakdi teminat yatırmaları, KKTC vatandaşı ikişer kefilin zanlılar lehine 25’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla serbest kalmalarına, teminat şartlarını yerine getirmemeleri halinde ise 2 ay süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmelerine emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75