Üçü cezaevine gitti, biri serbest kaldı

banner37

Bangladeş uyruklu zanlıların ülkeden kanunsuz olarak çıkış yapmalarına yardımcı olan dört kişi ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı

Üçü cezaevine gitti, biri serbest kaldı
banner90

Meyil AVCAN

Esentepe bölgesinde, altı Bangladeş uyruklu zanlının ülkeden kanunsuz olarak çıkış yapmalarına yardım edip, sahilden tekneyle kaçmalarına gözcülük yapan zanlılar Mehmet Ali Tiftikçi, Osman Zort, Muhammed Özmen ve Mohammad Kawsar, dün teminat duruşmasına çıkarıldı.

Muhammed Özmen ve Mohammad Kawsar, teminat emriyle yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilirken, Mehmet Ali Tiftikçi, mahkemenin bağladığı teminat şartlarını yerine getiremediği için cezaevine gitti. Osman Zort ise teminat şartlarını yerine getirerek serbest kaldı.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın, Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis memuru Serhat Özcü’yü tanık olarak dinletti.

Polis memuru Özcü, zanlıların 13 Haziran tarihinde Esentepe’de meydana gelen “Suç İşlemek için Gizli İttifak” ve “Suç İşlemeye Teşebbüs” suçlarından methaldar olduklarını belirtti.

Zanlıların, altı Bangladeş uyruklu şahsı KKTC’den kanunsuz olarak çıkış yapmaları için anlaşarak, gizli ittifak yapıp, konu şahısların kaçmalarına yardımcı olduklarını kaydeden Özcü, meseleyle ilgili olarak zanlılar Tiftikçi, Zort ve Özmen’in ertesi gün, zanlı Kawsar’in ise 17 Haziran tarihinde tespit edilerek tutuklandığını ifade etti.

Özcü, zanlıların gönüllü ifade verdiklerini söyleyerek, zanlılar Mehmet Ali Tiftikçi, Osman Zort, Muhammed Özmen’in KKTC vatandaşı, Mohammad Kawsar’ın da Bangladeş uyruklu olup, Aralık ayına değin çalışma izinli olarak ülkede bulunduğunu kaydetti.

Zanlılar aleyhinde başlatılan soruşturmanın tamamlandığını belirten polis, zanlıların ileride mahkemede hazır bulunmaları adına mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmaları talebinde bulundu.

Savcı Emine Taşkın, zanlı Muhammed Özmen’in benzeri suçtan ötürü üçüncü kez mahkemeye çıktığını ve ayrıca Güzelyurt bölgesinde de arandığını kaydederek, benzeri suç işlememesi açısından hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini, diğer zanlıların da mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Yargıç Meltem Dündar, verilen şahadeti tezekkür ederek, zanlılar Muhammed Özmen ve Mohammad Kawsar’ı 16 günü aşmayan süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verirken, zanlı Mehmet Ali Tiftikçi ve Osman Zort’un yurt dışına çıkışlarının yasaklanmasına, seyahat belgelerini polise teslim etmelerine, haftada bir gün en yakın polise karakoluna giderek ispat-ı vücutta bulunmalarına karar verdi.

Zanlı Tiftikçi’nin beş bin TL nakdi teminat yatırmasına ve KKTC vatandaşı iki kefilin 75’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine, zanlı Zort’un ise 20 bin TL nakdi teminat yatırmasına ve KKTC vatandaşı iki kefilin 200’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmeleri koşulu serbest kalmalarına emir verdi.

Zanlı Zort, teminat koşullarını yerine getirip serbest kalırken, zanlı Tiftikçi teminat şartlarını yerine getiremeyerek cezaevine gitti.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner108

banner107

banner88

banner96