Üçü cezaevine gitti, dördü serbest kaldı

banner37

Dört kişinin, Akıncılar’dan araçla üç kişiyi kaçak olarak Güney Kıbrıs’a geçirmeye çalışırken yakalanmasıyla ilgili yürütülen polis soruşturması tamamlandı

Üçü cezaevine gitti, dördü serbest kaldı
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA
 

banner134

Yasadışı yolla Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken Akıncılar’da yakalanan MD Sohel Rana, Fuad Abdullahı Abdi ve Khader Khalıf Ali ile onlara yardımcı olan Muhammad Usman, Shaban Muhammad, Mehmet Ali Ece ve Süleyman Ece isimli toplam 7 zanlı dün teminat duruşmasına çıkarıldı. Zanlılardan üçü cezaevine gönderilirken, dördü ise ileride yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Demirhan Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Mehmet Bayır’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Bayır, 06.03.2020 tarihinde Akıncılar’da, Akıncılar’da sakin Muhammad Usman, Mehmet Ali Ece, Süleyman Ece ve Muhammad Shaban’ın Lefkoşa’da sakin Bangladeş uyruklu MD Sohel Rana, Somali uyruklu Fuad Abdullahı Abdi ve Khader Khalıf Ali’yi yasa dışı yollardan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne götürmek amacı ile anlaştığını belirtti. Polis, saat 22.45’te zanlı Süleyman Ece’nin yönetimindeki DJ 045 plakalı araç ile adı edilenlerin GKRY’ne geçirmek amacı ile Akıncılar-Kırklar anayolunda, Akıncılar istikametine seyrettiği esnada tespit edildiklerini mahkemeye aktardı.

Polis memuru Mehmet Bayır, DJ 045 plakalı aracın emare olarak zapt edildiğini kaydetti. Meseleyle ilgili tahkikatın tamamlandığını belirten Bayır, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, ülkemizde yasal bağı olmayan zanlılar Muhammad Usman, Fuad Abdullahı Abdi ve Khader Khalıf Ali’nin bir ayı aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

Yargıç Sağer, zanlılar Shaban Muhammad, Mehmet Ali Ece, Süleyman Ece, MD Sohel Rana’nın ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmalarına karar verdi.

Sağer, ayrıca zanlılar Shaban Muhammad ve MD Sohel Rana’nın 10’ar bin TL, Mehmet Ali Ece, Süleyman Ece’nin 5’er bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı birer kefilin 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75