Ülkedeki yasal statüsü araştırılacak

banner37

1. Derece Askeri Yasak Bölge olan Yiğitler Burcu’ndan yasa dışı yollarla Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken suçüstü yakalan Courage Imatitikua tutuklandı

banner87
Ülkedeki yasal statüsü araştırılacak
banner90
banner99

Serap ŞAHİN

Lefkoşa’da 1. Derece Askeri Yasak Bölge olan Yiğitler Burcu bölgesinden yasa dışı yollarla Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken görevli askerler tarafından suçüstü yakalan Nijerya uyruklu Courage Imatitikua tutuklanarak dün mahkeme huzuruna çıkarıldı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Özge Uğraşın’ın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görev alan polis memuru Emrah Turgal’ı tanık olarak dinletti.


Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren Turgal, zanlı Courage Imatitikua’nın “1. Derece Askeri Yasak Bölgeyi İhlâl Etmek” suçundan methaldar olduğunu mahkemeye aktardı.


Turgal; zanlı Courage Imatitikua’nın, 30 Kasım 2019 tarihinde saat 05.00 sıralarında Lefkoşa’da 1. Derece Askeri Yasak Bölge olan Yiğitler Burcu bölgesinde Taksim Sahası’ndan yetkili makamdan izinsiz bir şekilde gizlice Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne geçmeye çalıştığı bir sırada görevli askerler tarafından suçüstü tutuklandığını söyledi.


Mesele ile ilgili olarak başlatılan soruşturmanın yeni olduğunu, bölgede incelenmesi gereken kamera kayıtları olduğunu kaydeden Turgal, zanlının vermiş olduğu ifadesinin teyit ve tekzip edilmesi gerektiğini, zanlının ülkedeki yasal statüsünün araştırılacağını belirterek, soruşturma maksatlı 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.


Mahkemeden söz hakkı alan Courage Imatitikua, Nijerya’da eşi ve 2 çocuğu olduğunu söyledi.


Yargıç Özge Uğraşın, soruşturma maksatlı olarak zanlının 3 gün kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75