“Ülkemizde aç ve sefil yaşıyorduk, buraya iş bulmak için geldik”

banner37

Ülkemize kaçak gelen ve aynı yöntemle adadan ayrılmaya çalışan 6 Bangladeşlinin kaçmalarına yardımcı olan 4 kişi, dün yeniden Girne’de mahkeme huzuruna çıkarıldı. Mahkemede söz hakkı tanınan Bangladeş uyruklu zanlılar, sınır dışı edilmek istemediklerini söyledi

“Ülkemizde aç ve sefil yaşıyorduk, buraya iş bulmak için geldik”
banner90
banner8

Meyil AVCAN

Ülkemize kaçak yollarla gelen ve aynı şekilde çıkış yapmak isteyen Bangladeş uyruklu 6 kişi ve kaçmalarına yardımcı olan Osman Zort, Muhammed Özmen, Mehmet Ali Tiftikçi ve Mohammad Kawsar, Girne’de yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkeme, teknede bulunan ikamet izinsiz altı zanlıyı soruşturma tamamlanıncaya değin 20 günü aşmayan süreliğine Merkezi Cezaevi’ne gönderirken, kaçmalarına yardımcı olan zanlılar Zort, Özmen, Tiftikçi ve Kawsar’ın dört gün daha poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

Mahkemede söz hakkı tanınan Bangladeş uyruklu zanlılar, ülkelerinde aç ve sefil halde yaşadıklarını, ülkemize de iş bulmak için Türkiye’de tanımadıkları bir kişiye 500’er dolar vererek geldiklerini söyledi. Zanlılar, iş bulamadıkları için Bangladeş uyruklu birinden, ülkeden gitmek için yardım istedikleri zaman da kendilerinden kişi başı bin 600 dolar istendiğini ifade etti.

Konuşurken ağlayan zanlılar, iş bulmak istediklerini ve ülkeden gönderilmemeleri için bazı taleplerde bulundu, mahkemeden özür diledi.

Ülkede kaçak bulunan 6 zanlının Esentepe’deki bir sahilde kendilerini bekleyen tekneye taksiyle gitmelerini sağlayan zanlı Mohammad Kawsar ise, zanlıların kendisine aç olduklarını söylediğini, paraları olmadığı için de taksi ayarlamasını istediklerini söylediğini mahkemeye aktardı. Zanlı Kawsar, zanlılara önce yemek aldığını, daha sonra da taksiye 200 TL vererek, kendilerini Esentepe’ye götürmelerini istediğini ifade ederek adada çalışma izinli kaldığını ve olayla bir bağlantısı olmadığını iddia etti.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında, Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis memuru Serhat Özcü’yü tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Özcü, tüm zanlıların 13 Haziran’da Esentepe’de meydana gelen “Suç İşlemeye Teşebbüs” ve “Suç İşlemek İçin Gizli İttifak” suçlarından methaldar olduklarını belirtti.

Gözcülük yaptıklarını itiraf ettiler

banner134
Özcü, 13 Haziran’da alınan bilgi ışığında, Bahçeli bölgesinde Crystal Bay Sitesi, sahil kısmında zanlılar Osman Zort ve Muhammed Özmen’in kullanımlarında bulunan ZPP 410 plakalı araçla Bangladeş uyruklu 6 zanlıyı kıyı şeridine indirerek, zanlı Mehmet Ali Tiftikçi’nin kullanımında bulunan tekneye bindirmek ve KKTC’den yasa dışı yollardan çıkış yapmalarını sağlamak istedikleri esnada araçlarının içerisinde tespit edilerek tutuklandıklarını söyledi.

Zanlıların poliste yapılan sorgularında, olayla bağlantıları olmadığı beyanında bulunduklarını ifade eden Özcü, sabaha karşı saat 03.00 raddelerinde ise Girne Sahil Güvenlik görevlileri tarafından Esentepe sahilinin beş mil açığında tekne içerisinde teknenin kaptanı olan zanlı Mehmet Ali Tiftikçi ve Türkiye’ye götürülmesi vaadiyle tekneye binen Shaheen Rehman, Muhammad Mecan Ul Rehman, İqbal Hossain, Muhammed Aba Rayhan, Md Abu Basar ve Muhammad Mahaburrehman isimli şahısların tespit edildiğini belirtti.

Özcü, zanlıların aynı gün, Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak, aleyhlerinde 3’er günlük tutukluluk emri temin edildiğini kaydederek, aynı zamanda aranan şahsın kimliğinin tespit edilerek zanlı aleyhinde derdest emri çıkarıldığını ve aranan şahıs olarak ilan edildiğini kaydetti.

Zanlılar Osman Zort ve Muhammed Özmen’in gönüllü ifade vererek, olay esnasında gözcülük yaptıkları yönünde beyanda bulunduklarını söyleyen Özcü, teknede bulunan 6 şahsın da Girne’den taksi aracılığıyla Esentepe’ye gittiklerinin tespit edildiğini belirtti. Özcü, taksiye ulaşıldığını ve taksi şoförüyle iletişime geçen zanlı Mohammad Kawsar’ın da tutuklanmasını sağladıklarını ifade etti.

Meseleyle ilgili olarak zanlılar Zort, Özmen, Tiftikçi ve Kawsar’ın cep telefonlarının emare alındığını belirten Özcü, emarelerin incelemeye gönderildiğini söyledi.

Polis memuru Serhat Özcü, meseleyle ilgili tahkikatın tamamlanmadığını, aranan bir şahsın daha olduğunu ve alınan ifadelerin teyit ve tekzibinin yapılacağını ifade ederek, zanlıların tutukluluk sürelerinin uzatılması talebinde bulundu.

Dündar: İnsan kaçakçıları tarafından ciddi şekilde mağdur edildiler

Yargıç Meltem Dündar da Bangladeşli zanlılar Shaheen Rehman, Muhammad Mecan Ul Rehman, İqbal Hossain, Muhammed Aba Rayhan, Md Abu Basar ve Muhammad Mahaburrehman’ın teminata bağlanmaları açısından yeterli bilginin mevcut olduğunu belirterek, zanlıların ülkede herhangi bir yasal bağ veya bağlantılarının olmadığını belirtti.

Dündar, zanlıların yargılanıncaya ve ihraç edilinceye değin tutuklu muhafazalarının gerekli olduğunu, insan kaçakçılığı suçunu gerçekleştiren kişilere para verip, ciddi şekilde mağdur edildiklerini ifade ederek her iki soruşturmanın bağlantılı ilerlemesinden ötürü zanlıların 20 günü aşmayan süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderilmelerine karar verdi.

Öte yandan, Bangladeşli 6 kişinin ülkeden yasal olmayan yollarla çıkarılmalarına yardımcı olan zanlılar Zort, Özmen, Tiftikçi ve Kawsar aleyhinde yürütülen soruşturmanın devam ettiğini kaydeden Dündar, zanlıların 4 gün daha poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75