banner6

Uyanık Nijeryalı cezaevine gönderildi

banner37

Ülkede üç yıldır izinsiz ikamet eden ve başkalarının kimliğine bürünerek kaldığı öğrenci yurtlarına toplam 2 bin 450 dolar borç bırakan Nijeryalı Umar Adamu Yamsıkıt aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı…

Uyanık Nijeryalı cezaevine gönderildi
banner151 banner143

in 250 dolar borç bıraktı

Sedef BOŞNAK

Eğitim için geldiği ülkemizde yaklaşık üç yıldır izinsiz ikamet eden ve başkalarının kimliğine bürünerek, kaldığı öğrenci yurtlarına toplam 2 bin 450 dolar borç bırakan Nijeryalı Umar Adamu Yamsıkıt aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

“Başkalarının kimliğine bürünme”, “Sahte davranışla kayıt temini”, “Sahtekârlıkla kredi temini” ve “KKTC’de izinsiz ikamet” suçlarından methaldar olan zanlı Umar Adamu Yamsıkıt, işlediği suçlardan ileride yargılanmak üzere, 45 günü geçmeyen bir süre, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Mahkemede söz verilmesi üzerine konuşan Umar Adamu Yamsıkıt, “Bana bir şans verin, bir daha tekrarlanmayacak” dedi ve pişmanlığını dile getirdi.

Tahkikat bitti

Mahkemenin Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları huzurunda gerçekleşen dünkü duruşmada,

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak’ın sorularını, meselenin tahkikat memuru olan ve Gazimağsua Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Şükrü Hafız yanıtladı.

Tanık polis Şükrü Hafız, zanlının, 2017 Haziran ayı içerisinde, Longson Öğrenci Yurdu’nda, kendisini Aliou Osman olarak tanıtıp, adı edilen adına düzenlenen sözleşmeye imza atarak, yurdun 317 numaralı odasına yerleşip bir ay süresince konu yurtta kaldığını ve adı edilen adına 650 dolar borç bıraktığını söyledi.

Sahtekârlıkla kredi temin eden zanlıyı şikayet üzerine tutukladığını kaydeden tanık polis, yaptığı araştırmada, 20 Ekim 2014’ten beridir ülkede kaçak olarak ikamet ettiğini tespit eden zanlının, ülkede hiçbir yasal ve sosyal bağı olmadığına vurgu yaptı.

İleri tahkikat sonucunda, zanlının, yine aynı yöntemle, 6 Kasım 2017’den itibaren Home Dorm Öğrenci Yurdu’nda kaldığına işaret eden tanık polis, zanlının bu yurtta kalabilmek için kendisini Umar Abdulkadir Bello olarak tanıtıp, konu şahsın kimliğine büründükten sonra, adı edilen adına hazırlanan sözleşmeye imza atıp suç işlediğinden söz etti.

Tanık polis, zanlının, Home Dorm Öğrenci Yurdu’nun, 215 numaralı odasında kalarak, Bello adına bin 800 dolar borç bıraktığından da bahsederek, mahkemeden, ülkede izinsiz ikamet edip suç işleyen zanlıyı, davalarında hazır olmasını sağlamak amacıyla cezaevine göndermesini talep etti.

Huzurundaki şahadeti ve beyanı değerlendiren yargıç, konu suçların, 3 yıla kadar ciddi hapislik cezaları öngördüğüne işaret ettikten sonra, zanlıyı, 45 günü geçmeyen bir süre, hükümsüz tutuklu olarak, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 09:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104