banner6

Uyuşturucu bağımlıları tedavi olamıyor

banner37

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, Denetimli Serbestlik Yasası’nın uyuşturucu bağımlılarını topluma kazandırmak için çıkarıldığını ancak uyuşturucu sanıklarının birçoğunun tedavi olamamaktan yakındığına işaret etti:

Uyuşturucu bağımlıları tedavi olamıyor
banner8

Emine UYSAL

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, bir uyuşturucu davasında, Denetimli Serbestlik Yasası’nın uyuşturucu bağımlılarını topluma kazandırmak için çıkarıldığını ancak uyuşturucu sanıklarının birçoğunun tedavi olamamaktan yakındığına işaret etti.

Bir uyuşturucu davasında avukat Enver Öztürk, müvekkilinin Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne başvurduğunu ancak tedavi yönteminin başarılı olamadığını belirtti.

Bunun üzerine Başkan Ömer Güran, “Uyuşturucu illetine veya belasına saplananların bir şekilde tedavi edilmesi ve topluma kazandırılması için Denetimli Serbestlik Yasası yapıldı. Biz de uygun olan sanıkları tedavi olmaları için gönderiyoruz ancak huzurumuza gelen sanıklar, tedavi olamamaktan yakınıyorlar. Bu sanıklar tedavi olamıyor mu? Tedavi yöntemleri yetersiz mi?” diye sordu.

Davada müdafaa avukatı olan Enver Öztürk, ortaokuldan sonra iş hayatına atılan müvekkilinin kötü çevresi nedeniyle uyuşturucuya alıştığını anlattı.

Avukat Öztürk, müvekkilinin Sağlık Kurulu raporu olduğunu ve uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle yüzde 60 “özürlü” ve “çalışamaz” durumda olduğunu anlattı.

banner134

Avukat Enver Öztürk, “Müvekkilim Cem Derviş Doğu, Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne tedavi olmak için başvurdu ancak tedavi yöntemi sanığı kurtarmaya yetmedi. Denetimli Serbestlik Yasası’nın toplumda yer bulması doğru bir adım olmakla birlikte, altyapısı ne yazık ki eksik. Uyuşturucu müptelası hastaları deli hastanesine gönderiyorlar. Bu insanlar deli değil, uyuşturucu müptelasıdır. Sanıklar, yeterli tedavi görmüyor. Ayrı bir hastane yaratılmalıdır” dedi.

Başkan Ömer Güran, bu sözlerin üzerine, “Sanığın aldığı tedavilerin yeterli olmaması düşündürücüdür. Birçok uyuşturucu sanığının, bağımlısının aynı durumda olduğunu üzülerek görmekteyiz” diye konuştu.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, Yargıç Gökan Asafoğulları ve Yargıç Meltem Dündar'ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aliye Özçınar ve Avukat Enver Öztürk hazır bulundu.

Savcı Aliye Özçınar, Cem Derviş Doğu’nun 30 Eylül tarihinde alınan ihbar üzerine evinde yapılan aramada salon bölümünde şeffaf naylon içerisinde 9 gram sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde, bir adet uyuşturucu hap, elle sarılı tütünle karışık içinde uyuşturucu olan sarma sigara, uyuşturucu madde satışından kazanılan bin TL nakit para bulunarak emare alındığını anlattı.

Özçınar, Cem Derviş Doğu’nun maddeleri 24 Eylül’de Güney Kıbrıs’tan Hakan Murat Şatıroğlu’ndan 9 gram olarak aldığını ve 6 gramını tespit edilemeyen kişilere sattığının tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Savcı Aliye Özçınar, sanığın askıda üç ayrı uyuşturucu davası olduğuna dikkat çekip, 2014 yılında uyuşturucu alma ve tasarruf suçundan 100 TL para cezası, 13 Nisan 2015’te uyuşturucu madde verme suçundan bir ay hapis cezası ve 25 Ağustos 2015 tarihinde uyuşturucu madde alma, verme ve tasarruf suçundan 6 ay hapis cezası ile cezalandırıldığını anımsattı.

Başkan Ömer Güran, davayı karara bağlanmak üzere 26 Aralık’a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2016, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104