Uyuşturucu belâsı azalacağına artıyor!

banner37

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, dün karara bağladığı bir uyuşturucu davasında, uyuşturucu suçlarının “Denetimli Serbestlik Yasası”na rağmen hız kesmeden arttığına dikkat çekti

Uyuşturucu belâsı azalacağına artıyor!
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, dün karara bağladığı bir uyuşturucu davasında, uyuşturucu suçlarının “Denetimli Serbestlik Yasası”na rağmen hız kesmeden arttığına dikkat çekti.

Lefkoşa’da, Çağlayan bölgesindeki askeri yasak bölgeyi ihlal edip güneye geçen ve buradan Hintkeneviri türü uyuşturucu alarak içtikten sonra Adli Şube’ye gidip ‘çakmak’ isteyen 19 yaşındaki Eren Güneş, üç ay hapis cezasına çarptırıldı.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Attila Enver Etkin hazır bulundu. Kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Sağer, sanığın KKTC’ye 27 Şubat’ta, 30 günlük vizeyle giriş yaptığına ve yasal statüsü olmadığına vurgu yaparak, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Sağer, mahkemelerin yıllık faaliyet raporlarına göre, uyuşturucu suçunun son 10 yılda, 9 kez ağır ceza mahkemelerinin gündemini en çok meşgul eden suçlardan olduğuna işaret etti. Ülkemize uyuşturucu ithal ve tasarruf etmenin cezasının 15 yıla kadar hapislik cezası öngördüğüne dikkat çeken Sağer, “Sadece bu husus bile sanığın işlemiş olduğu suçların ciddiyetini ve vahametini gözler önüne sermektedir” ifadelerini kullandı.

banner134
“Uyuşturucu suçlarında Denetimli Serbestlik Yasası'na rağmen artış yaşanmaya devam ediyor”

Yargıç Temay Sağer, uyuşturucu suçlarının ülkemizde ne kadar yaygın olduğunun Yüksek Mahkeme Genel Sekreterliği tarafından yıllık yayımlanan faaliyet raporlarından görüldüğüne dikkat çekti.

Sağer, “Söz konusu raporları adli ihbar olarak dikkate aldığımızda, son 10 yıl içerisinde 9 kez uyuşturucu madde ile ilgili suçların ağır ceza mahkemelerinin gündemindeki en yaygın suç türü olduğunu görmekteyiz. Keza bu raporlarda dikkat çeken bir diğer husus ise ülkemizdeki uyuşturucu ile ilgili suçlarda 28/2016 sayılı Uyuşturucu Madde Bağımlıları ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik Yasası'na rağmen hız kesmeden artış yaşanmaya devam edildiğidir” ifadelerini kullandı.

“Ağır cezanın iş yükünün yarısından fazlasını uyuşturucu ile ilgili suçlar meşgul ediyor”

Yargıç Temay Sağer, 2016 yılında, uyuşturucu ile ilgili suçların ağır ceza mahkemeleri gündemindeki toplam 626 davanın 260'ını (yani %41.53’ünü) , 2017 yılında toplam 683 davanın 337'sini (yani %49.34'ünü) ve 2018 yılında ise toplam 646 davanın 362'sini (yani %56.04'ünü) uyuşturucu ile ilgili suçların oluşturduğuna dikkat çekti.

Sağer, “Diğer bir deyişle artık ağır ceza mahkemelerinin iş yükünün yarısından fazlasını uyuşturucu ile ilgili suçlar meşgul etmektedir. Keza bir önceki yıla kıyasla ağır ceza mahkemeleri huzurundaki toplam dava sayılarında düşüş yaşamasına rağmen uyuşturucu suçlarında %7.41'lik artış yaşanmış olması da dikkat çekicidir. Tüm bu veriler, sanığın işlemiş olduğu suçların ülkemizde oldukça yaygınlığı olduğunu gözler önüne sermektedir” ifadelerini kullandı.

Sağer, lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinerek, sanığa oybirliği ile üç ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 09:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75