Uyuşturucu çetesinin ele başları Güney'de

banner37

Lefkoşa’da, narkotik polisinin düzenlediği operasyonda, yüklü miktarda ‘kokain’, ‘bonzai’ ve ‘hintkeneviri’ ele geçirilmesiyle ilgili tutuklanan 4 zanlı, teminat talebiyle mahkemeye çıkarıldı

Uyuşturucu çetesinin  ele başları Güney'de
banner99

BİRİ TUTUKLU, DÖRDÜ TUTUKSUZ YARGILANACAK… Lefkoşa Ortaköy’de, bir ağacın altına bırakılan 2 kiloyu aşkın üç ayrı türde uyuşturucu maddeyi almaya giden Sheriff Mukhtar Kadı, yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, çetenin ele başlarının Güney Kıbrıs’a kaçmasına yardımcı olan 4 zanlı, teminatla serbest bırakıldı

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa Ortaköy’de bir ağacın altına bırakılan 2 kiloyu aşkın üç ayrı türde uyuşturucu maddeyi almaya giden Sheriff Mukhtar Kadı, yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, çetenin ele başlarının Güney Kıbrıs’a kaçmasına yardımcı olan 4 zanlı da teminatla serbest bırakıldı.

   Operasyonda, bir ağacın altına bırakılan çanta içerisinde 20 gram ‘kokain’, yaklaşık 2 kilo ‘hintkeneviri’ ve yaklaşık 200 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi alırken yakalanan zanlı Sheriff Mukhtar Kadı ile suçla bağları olduğu gerekçesiyle tutuklanan Sinan Dilim, Mehmet Alkış, Tahir Casun ve İbrahim Yağmur, dün sabah mahkemeye çıkarıldı.

banner134
   Zanlı Sheriff Mukhtar Kadı, “Kanunsuz uyuşturucu madde alma, verme ve tasarrufu” suçlamalarıyla, diğer 4 zanlı ise “Suçu Örten Suç” suçlamasıyla Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.  

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İbrahim Ruso, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Mehmet Sevinç’i tanık olarak dinletti.

   Mahkemede mesele ile ilgili yeminli şahadet veren Sevinç, narkotiğe gelen bir ihbarda, Lefkoşa Ortaköy’de bir bölgede, ağaçların altına şüpheli FE 848 plakalı BMW X5 model araçla gelen ve aranan bir şahsın, bir çanta sakladığının bildirildiğini söyledi.

   Polis memuru Mehmet Sevinç, olay yerine giden polis ekiplerinin söz konusu çantanın bulunduğu konuma yakın pusu kurduğunu ve zanlı Sheriff Mukhtar Kadı’nın, 11 Eylül 2020 tarihinde, saat 22.45’te, KT 656 plakalı araç içerisinde yolcu olarak gelip, çantayı gizlendiği yerden aldığı sırada suçüstü tutuklandığına vurgu yaptı.

   Sevinç, çanta içerisinde yapılan aramada 19 gram ağırlığında ‘kokain’ türü, 2 kilo 107 gram ağırlığında ‘hintkeneviri’ türü ve180 gram ağırlığında ‘sentetik cannabinoid’ türü uyuşturucu madde bulunduğuna dikkat çekti.

   Sevinç, zanlı Sheriff Mukhtar Kadı’nın yakalandığını gören KT 656 plakalı araç sürücüsünün araçla kaçtığını anlattı.

   Sevinç, farklı bölgelerden temin edilen kamera görüntülerinde, zanlı Mehmet Alkış’ın olay gecesi uyuşturucu maddeyi bırakan FE 848 plakalı BMW X5 model aracın içinde olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

   Sevinç, zanlı Sinan Dilim’in olay gecesi uyuşturucu maddeyi olay mahalline bırakan FE 848 plakalı araç sürücüsünü, aracıyla Girne’de Boğaz mevkiine götürdüğünü ve aralarında çıkan tartışma neticesinde orada bıraktığını sözlü olarak beyan ettiğini mahkemeye aktardı. Sevinç, Dilim’in cep telefonunu bahaneler üreterek, polise vermediğini anlattı.

   Sevinç, zanlılar Sinan Dilim, Mehmet Alkış, Tahir Casun ve İbrahim Yağmur’un yüklü miktarda uyuşturucuyu bırakan ve aranan iki kişiyi, yasak yollarla Güney Kıbrıs’a geçirdiğinin de tespit edildiğine dikkat çekti.

   Sevinç, zanlı İbrahim Yağmur’un birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal edip, aranan iki kişiyi Güney Kıbrıs’a götürerek geri döndüğünün tespit edildiğini anımsattı.

   Polis memuru Mehmet Sevinç, zanlıların etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirterek, zanlı Kadı’nın tutuklu, diğer 4 zanlının ise mahkemenin uygun göreceği teminat şartlarına bağlanmasını talep etti.   

   Zanlıların avukatları Sırdaş Kaptanoğlu ve Deniz Kızılokgil, talebe itiraz etmezken, zanlı Kadı’nın avukatı Sedef Özzafer, müvekkilinin tutuklu yargılanmasına itiraz etti. 

   Avukat Özzafer, üniversite eğitimi gören zanlının yargılanmaktan kaçmayacağını savunup, zanlı Kadı’yı tanık olarak dinletti. Zanlı Sheriff Mukhtar Kadı, üniversite eğitimi gördüğünü ve yargılanmaktan kaçmayacağını belirtti. Savcı İbrahim Ruso, zanlıyı sorguladı.

   Yargıç Temay Sağer, duruşma neticesinde zanlı Sheriff Mukhtar Kadı’nın üç ayrı türde yüklü miktarda uyuşturucu madde ile suçüstü yakalandığına ve yakalanacağını anladığı an kaçmaya çalıştığına vurgu yaptı.

   Sağer, zanlı Kadı’nın 15 yıl ve üzeri hapis cezası alabileceğine işaret edip, üç ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

   Sağer, diğer dört zanlının yurtdışına çıkışının yasaklanmasına, Mehmet Alkış ve Tahir Casun’un birer gün, Sinan Dilim’in haftada iki gün, İbrahim Yağmur’un ise haftada üç gün ispat-ı vücutta bulunmasına karar verdi.  

   Yargıç Sağer, Sinan Dilim’in 7 bin 500 TL nakdi teminat yatırması, iki kefilin 100’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasına emir verdi.

   Yemay Sağer, yüksek miktardaki uyuşturucuyu bırakan ve kaçan iki kişiyi yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a geçirip adaletten kaçıran zanlı İbrahim Yağmur’un 20 bin TL nakdi teminat yatırmasını, dört ayrı kefilin 125’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasını kararlaştırdı.

   Sağer, zanlı Mehmet Alkış’ın üç bin TL, zanlı Tahir Casun’un da 6 bin TL nakdi teminat yatırması ve ikişer kefilin 50’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasına karar verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75