Uyuşturucu çetesinin üyeleri tek tek yakalanıyor

banner37

Lefkoşa’da içi 2 kilodan fazla uyuşturucu maddeyle dolu olan çantayla ilgili yürütülen geniş çaplı soruşturma kapsamında tutuklu sayısı arttı, meseleyle bağlantısı olan Tahir Casun ve İbrahim Yağmur da dün mahkeme huzuruna çıkarıldı

Uyuşturucu çetesinin üyeleri tek tek yakalanıyor
banner99

Lefkoşa Ortaköy’de ağaç altına saklanmış, içerisinde 2 kiloluk uyuşturucu madde bulunan çantayla ilgili soruşturma kapsamında 2 kişi daha tutuklandı.


Meseleyle ilgili tutuklu bulunan zanlı Mehmet Alkış’ın cep telefonunda yapılan incelemede polis, olayın gerçekleşmesinin ardından zanlı Mehmet Alkış’ın zanlıların Tahir Casun ve İbrahim Yağmur’la konuştuğunu tespit etti. Polis ayrıca zanlıların başka şahısları yasak yollarla Güney Kıbrıs’a geçirdiğini de belirledi.


Mahkemeye çıkarılan zanlılar Tahir Casun ile İbrahim Yağmur hakkında 3 günlük tutukluluk emri alındı.
 


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nde görev yapan Polis Memuru Mehmet Sevinç olguları aktardı.

Sevinç, polise Lefkoşa Ortaköy’de şüpheli şahısların ağaç altına çanta sakladıkları yönünde ihbar geldiğini anımsatarak, polisin söz konusu bölgeye yakın bir konumda pusu görevi başlattığını belirtti. Polisin yürüttüğü pusu görevi kapsamında 11 Eylül 2020 tarihinde saat 22.45’te söz konusu çantayı almak için bir araç tarafından bırakılan Sheriff Mukhtar Kadı’nın suçüstü gereği tutuklandığını kaydeden Sevinç, gri ve siyah renkteki çantanın içerisinde yaklaşık 20 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, yaklaşık 2 kilo ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve yaklaşık 200 gram ağırlığında Sentetik Cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu yineledi.

Sevinç, yürütülen soruşturma kapsamında 12 Eylül 2020 tarihinde meseleyle ilgisi olduğu düşünülen zanlı Sinan Dilim’in, 14 Eylül 2020 tarihinde ise kamera görüntülerinden tespit edilen zanlı Mehmet Alkış’ın tutuklandığını ifade etti.

banner134

Zanlı Mehmet Alkış’ın cep telefonunun incelemeye alındığını belirten Sevinç, telefon dökümlerinde söz konusu olayın gerçekleşmesinin ardından zanlı Mehmet Alkış ile zanlılar Tahir Casun ve İbrahim Yağmur’un konuşmalarının tespit edildiğini vurguladı.

Sevinç, zanlıların başka şahısları yasak yollarla Güney Kıbrıs’a geçirdiğinin de tespit edildiğine dikkat çekerek, meseleyle ilgili aranan başka şahısların da söz konusu olduğunu, zanlıların vermiş olduğu ifadelerin teyit ve tekzip edilmesi gerektiğini, zanlıların serbest kalmaları halinde tahkikata etki edebileceklerini söyledi ve zanlıların aleyhine 3 gün tutukluluk talep etti.

Mahkeme, huzura avukatsız çıkarılan zanlılara söz hakkı verdi.


Zanlı İbrahim Yağmur, 3 günlük tutukluluk emrine itiraz etmediği gibi başka bir beyanda bulunmazken, zanlı Tahir Casun, “Benim uyuşturucuyla hiçbir bağlantım yok. Bu kişiler benim çocukluk arkadaşım, arayınca konuşmak istedim. Ben çalışıyorum, bankaya da borcum var. Eğer 3 gün içeride beklersem ben borcumu ödeyemem, işimden olurum. Ben sürekli evdeyim, polisler istediği zaman evimde beni bulabilir. Soruşturma esnasında polise yardımcı da oldum. Arabadaki kişilerin ne yaptığını da sonradan öğrendim” şeklinde savunma yaptı.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Gülay Süleymanoğlu, 11 Eylül’de başlatılan soruşturma kapsamında yeni gelişmelerin kaydedildiğini, soruşturmanın henüz tamamlanmadığını, huzurda bulunan zanlıların serbest kalmaları halinde soruşturmaya etki etme ihtimallerinin bulunduğunu ifade ederek, zanlıların 3 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75