Uyuşturucu, diğer suçlara basamaktır!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, ülkede yaygın hal alıp kolay ulaşılır hale gelen uyuşturucudan yargıladığı 2 gençle ilgili kararında vurguladı:

Uyuşturucu, diğer suçlara basamaktır!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, ülkede yaygın hal alıp kolay ulaşılır hale gelen uyuşturucudan yargıladığı 2 gençle ilgili kararında, “Uyuşturucu, diğer suçlara basamaktır!” diyerek vurgu yaptı.

Gençleri tasarruf ettikleri madde türü ve miktarına göre cezalandıran mahkeme, K.G.’yi 4, M.A.N.’yi de 2 ay hapse mahkum etti.

Mahkeme her iki sanığın da tasarruf miktarının cüzi olduğunu belirtip, M.A.N.’nin faydalandırıldığı Denetimli Serbaestlik Yasası yükümlülüklerini ihlal ettiğini dile getirdi.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı heyet başkanı açıkladı.

Son zamanlarda halkı çok ciddi boyutta rahatsız edip özellikle genç nesiller açısından büyük tehlike yaratan uyuşturucu suçlarının önüne geçilmesi için yargının gerekli duyarlılığı ve kararlılığı göstermesi gerektiğini söyleyen başkan Nüvit Gazi Hacı, konu suçların artarak yaygın hal aldığına vurgu yaptı.

Nüvit Gazi Hacı, uyuşturucu suçunu işleyen kişilere ceza verilirken, ağırlık verilmesi gereken en önemli ilkenin kamu menfaatinin korunması ilkesi olduğunu sözlerine ekledi ve şöyle devam etti:

banner134
“Uyuşturucu maddenin türü ve miktarı ne olursa olsun kamu sağlığını ciddi olarak tehdit eder. Uyuşturucu, küçücük ülkemizde çok fazla kesime yayılıp artış gösterdi. Kolay ulaşılır hale gelen uyuşturucu, gelecek nesiller için büyük tehlike arz eder. Uyuşturucuyu toplum dışında tutmak herkesin görevidir. Birçok suça basamak teşkil edip, toplumu moral yönden çökerten uyuşturucu suçlarının önlenmesi için yargı gerekli duyarlılığı ve kararlılığı göstermekle yükümlüdür.”

Yasa 18 yıl hapislik öngörür

Konu maddeleri kişisel kullanımları için tasarruf eden huzurlarındaki genç 2 sanığı itham edildiği davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini söyleyen heyet başkanı, “uyuşturucu madde alma ve tasarruf” suçunun yasada 18 yıla kadar hapislik cezası öngören ciddi, vahim, ağır ve yaygın suçlar olduğunu söyledi.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, toplum huzurunu bozan, toplumda kaygı yaratan konu suçların önlenmesi gerektiğini belirterek, yaygın hale gelen konu suçlarla ilgili tüm durum ve şartları değerlendirdikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, ayrı ayrı yargıladığı huzurundaki 2 genç sanığa toplam 6 ay hapis cezası verdi.

Nüvit Gazi Hacı, oybirliğiyle K.G.’yi 4, M.A.N.’yi de 2 ay hapse mahkum etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75