Uyuşturucu ithal edene merhamet yok!

banner37

Ülkeye 150 adet MDMA türü extacy hap ve 5 gram hintkeneviri ithal eden Şerif Karaçay, Okan Atahan ve Yusuf Ördek, suça katılım oranlarına göre hapis cezalarına çarptırıldı

Uyuşturucu ithal edene merhamet yok!

Ahmet VAMIK

   Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde “MDMA Türü Kanunsuz Uyuşturucu Hap İthal ve Tasarrufu” ile “Hintkeneviri Türü Kanunsuz Uyuşturucu Madde İthal ve Tasarrufu” suçlarından yargılanan sanıklar Şerif Karaçay, Okan Atahan ve Yusuf Ördek aleyhinde verilen karar dün açıklandı.

Suça katılım oranları dahilinde cezalandırılan sanıklardan Şerif Karaçay 2 yıl 6 ay, Okan Atahan 2 yıl, Yusuf Ördek ise 1 yıl 6 ay hapse mahkum edildi.

Girne Turizm Limanı üzerinden 7 Mayıs 2018 tarihinde araç içerisinde 150 adet MDMA türü extacy hap ve 5 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde ithal eden sanıklar Şerif Karaçay ile Okan Atahan ve söz konusu uyuşturucu maddelerin bir kısmını sanık Yusuf Ördek’le birlikte Ördek’in ikametgahında tükettikleri esnada suçüstü yakalanmışlardı.
   Ülkemizde yasal statüleri bulunmayan ve 25 Mayıs’tan beridir hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’nde bulunan sanıkların tasarrufunda 117 adet MDMA türü extacy hap ile 526 mg ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde ele geçirilmişti.  
   Sanıklar Şerif Karaçay, Okan Atahan ve Yusuf Ördek, yargılandıkları Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından toplamda 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Kişisel kullanım amacıyla ithal ettiler”

   Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ile Kıdemli Savcı Egemen Metay hazır bulundu.

Sanıklar aleyhinde verilen kararı açıklayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla, sanıkların söz konusu uyuşturucu maddeleri kişisel kullanım amacıyla ithal ve tasarruf ettiklerine dikkat çekti.

   Yargıç Hazal Hacımulla, Türkiye’de satın aldıkları 150 adet MDMA türü extacy hap ve 5 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyi arabanın içerisine gizleyerek Girne Turizm Limanı üzerinden ülkemize ithal eden sanık Şerif Karaçay ve Okan Atahan’ın söz konusu uyuşturucu maddeleri Girne’de sanık Yusuf Ördek’in ikametgahında sakladıklarını belirtti.
   Hacımulla, üç sanığın 33 adet hap ve hintkenevirinin büyük bir kısmını birlikte kullanarak tükettiklerini de sözlerine ekledi.

“Ceza takdirinde ayrıma gidildi”

   Uyuşturucu suçlarının kamu sağlığının tehdit eden, ciddi, vahim ve yaygın bir suç türü olduğunu dile getiren Yargıç Hazal Hacımulla, sanıklara ibret verici ve caydırıcı bir ceza verilmesi gerektiğini vurguladı.
   Kimyasal türde uyuşturucu maddelerin insan vücuduna zararlı ve tehlikeli türde maddeler olduğuna değinen Hacımulla, suçun işlenişi esnasında sanık Yusuf Ördek’in sanıklar Şerif Karaçay ile Okan Atahan’a oranla daha pasif bir rolde olması nedeniyle sanıklara ceza takdir edilirken ayrıma gitmeyi uygun ve adil gördüklerini ifade etti.
   Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Yargıç Hazal Hacımulla, sanık Şerif Karaçay’ı 2 yıl 6 ay, sanık Okan Atahan’ı 2 yıl ve sanık Yusuf Ördek’iyse 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdıklarını açıkladı.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER