banner6

'Uyuşturucu madde temini', cezasını ağırlaştırdı

banner37

Esentepe’de, tasarrufundaki uyuşturucu maddeyle yakalanan Uğur Süzen, 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Uyuşturucu madde alışverişinde aracı olan Süzen, “tedarikçi” olarak yargılandı.

'Uyuşturucu madde temini', cezasını ağırlaştırdı
banner151

Ahmet VAMIK

Esentepe’de, şubat ayında tasarrufunda uyuşturucu madde ile yakalanan Uğur Süzen, Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık Uğur Süzen, 3 Şubat 2017 tarihinde Esentepe balıkçı barınağı mevkisinde araç içerisinde Malek Muhammed Ali ile birlikte uyuşturucu madde kullanırken, devriye yapan polis ekibi tarafından yakalanmıştı.

Polisin yaptığı soruşturmada sanık Uğur Süzen’in 3 Şubat 2017 tarihinde, sanık Malek Muhammed Ali ile birlikte Karaoğlanoğlu’nda önceden anlaşarak buluştuğu Kemal Numan Mehmet’ten 4 bin TL karşılığında 56 gram hintkeneviri aldıkları belirlenmişti.

Polisi fark eden Süzen ve Ali, arabayla uzaklaşmaya çalışmış ve tasarruflarındaki uyuşturucu maddeyi araçtan dışarıya atmışlardı. Yol bittiği için kaçamayınca da polise teslim olmuş ve pencereden attıkları maddenin hintkeneviri türü uyuşturucu madde olduğunu itiraf etmişlerdi.

Tutuklanan zanlı Uğur Süzen, 16 Kasım 2016 tarihinde de sanık Kemal Numan Mehmet’ten 28 gram ağırlığında uyuşturucu madde satın aldığına yönelik itirafta bulunmuştu. Sanık Süzen, toplamda 86 gram ağırlığında uyuşturucu madde alma ve tasarrufu suçundan yargılandı.

Uyuşturucu madde temininden suçlu bulundu

“Kanunsuz Uyuşturucu Madde Alma”, “Kanunsuz Uyuşturucu Madde Tasarrufu” ve “Kanunsuz Uyuşturucu Madde Temini” suçlarından yargılanan sanık ile ilgili karar dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklandı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve Kıdemli Savcı Egemen Metay’da hazır bulundu.

Kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, sanığın aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bulunarak mahkûm edildiğini ifade etti. Sanık Uğur Süzen’in Malek Muhammed Ali’ye uyuşturucu madde temin edilmesinde aktif rol üstlendiğini vurgulayan Yargıç Temay Sağer, sanığın söz konusu uyuşturucu maddeyi sanık Kemal Numan Mehmet’ten alıp sanık Malek Muhammed’te temin ettiği için tedarikçi sayıldığını ve bu nedenle de denetimli serbestlik hakkını yitirdiğini dile getirdi.

“Mahkemeyi en çok meşgul eden suç”

Son 10 yılda Ağır Ceza Mahkemesi’ni en çok meşgul eden meselenin uyuşturucu suçları olduğunu dile getiren Yargıç Temay Sağer, 2016 yılında Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen 662 davadan 260’ının uyuşturucu davaları olduğuna dikkat çekti.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Sağer, sanığa, 1 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 08:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110