Uyuşturucu önlenmeli, gençlik tehlikede!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucudan yargıladığı sabıkalı Osman Özbayır (58), Ümit Ay (46), Şengül Akburç (46) ve benzer davasını dikkate aldığı Melisa Şen’i (19), suçtaki rollerine göre cezalandırdı. “Uslanmaz” 4 sanığa, toplam 5 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme vurguladı:

Uyuşturucu önlenmeli, gençlik tehlikede!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Mart 2018’de, narkotik polisi tarafından, Tır parkında, park halindeki bir araç içerisinde, uyuşturucu madde kullanırken tespit ettiği Osman Özbayır (58), Ümit Ay (46), Şengül Akburç (46) ve Melisa Şen(19) aleyhindeki kararı açıkladı.

Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’nın oy birliğiyle aldığı karar, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır tarafından okundu.

Toplumu huzursuz edip, genç nesiller için büyük tehlike oluşturan uyuşturucu suçunun bir an önce önlenmesi gerektiğine dikkat çeken Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır, benzer birçok sabıkası olan “müptela” sanıkları, suçtaki rollerine göre cezalandırdı.

Mahkeme, yakalandıkları günden beridir hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde bulunan Osman Özbayır’a 26 ay, Ümit Ay’a 22 ay, Şengül Akburç ile Melisa Şen’e de 8’er ay hapis cezası vererek, tüm sanıkları toplam 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, birçok sabıkasını sıraladığı sanıklardan Osman Özbayır ve Ümit Ay’ın, 4 bin TL’ye satın aldığı 45 gram 300 miligram ağırlığındaki sentetik cannabiniod türü uyuşturucuyu maddeyi tasarruf ederek, 2 gramını 100 TL karşılığında Melisa Şen’e sattığını, Melisa Şen’in de konu maddeyi Şengül Akburç ile birlikte içtiğine dikkat çekti.

Mahkeme, ayrıca, operasyonun, bir gün öncesinde, işlediği benzer suçtan Denetimli Serbestlik Yasası gereğince, kendisine tanınan fırsatı ihlal eden Melisa Şen’in ifadesi üzerine, Güvercinlik’teki tarlada, naylon poşete sarılıp bolibif kutusu içine sıkıştırılan 45 gram ağırlığındaki uyuşturucunun ele geçirilmesi için polise yardımcı olduğuna da değindi.

“Kamu menfaati korunmalı”

banner134
Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır, halkı çok ciddi boyutta rahatsız edip, özellikle genç nesiller açısından büyük tehlike yaratan uyuşturucu suçlarının önüne geçilmesi için, başta yargının, gerekli duyarlılığı ve kararlılığı göstermesi gerektiğini söyledi.

Şerife Katip Kır, bu tür suçların artarak yaygın hale geldiğine dikkat çekti ve “Uyuşturucu suçları, ülkede oldukça yaygın hale gelen, toplumsal yaşamı tehdit eden, alınan önlemlere karşı önlenemeyen suç türlerinden biridir” dedi.

Konu suçların son derece tehlikeli olup, kurtulması kolay olmayan alışkanlık yaptığını ve gençler arasında oldukça yaygın hale geldiğine vurgu yapan kıdemli yargıç, konu suçları işleyen kişilere ceza verilmesi gerektiği üzerinde durdu.

Kıdemli yargıç, konu suçları işleyenlere ceza verirken, ağırlık verilmesi gereken en önemli ilkenin, kamu menfaatinin korunması ilkesi olduğuna da işaret ederek, “Uyuşturucu suçları topluma ve gençliğe zarar verir” şeklinde konuştu.

“Konu madde, kimyasal yolla elde edilen bir türdür ve bu bağlamda insan vücuduna ciddi surette zarar verir. Bu kişilere ağır ve etkin cezalar verilmeli” diyen kıdemli yargıç, sentetik cannabionid türü maddenin, eroin türü uyuşturucu maddelerle ayni kapsama alındığına da vurgu yaptı.

Uyuşturucunun cezası 18 yıl

Sabıkalı sanıkları itham edildiği davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini söyleyen Kıdemli Yargıç, “uyuşturucu madde alma ve tasarruf” suçunun yasada 18 yıla kadar hapislik cezası öngören ciddi, vahim, ağır ve yaygın suçlar olduğunu söyledi.

Şerife Katip Kır, toplum huzurunu bozan, toplumda kaygı yaratan konu suçların önlenmesi gerektiğini belirterek, tüm durum ve şartları değerlendirdikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanıklara verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi.

Şerife Katip Kır, sanıkları, oy birliğiyle suçtaki rollerine göre mahkum etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75