banner6

'Uyuşturucu ormanı' soruşturması sürüyor

banner37

Bademliköy’de ormanlık alanda bulunan ekili 529 kök hintkeneviri bitkisi ve hasat edilip kurutulmaya bırakılan 6 kilo 500 gram hintkeneviriyle ilgili polis soruşturması sürerken, tutuklanan 6 zanlıdan 3’ü serbest kaldı, üçünün tutukluluğu 7 gün uzatıldı

'Uyuşturucu ormanı' soruşturması sürüyor
banner150 banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Bademliköy’de narkotik polisinin yaptığı operasyonda ortaya çıkardığı ve adeta bir ‘uyuşturucu ormanını’ andıran 529 kök hintkeneviri bitkisi ve hasat edilip kurutulmaya bırakılan 6 kilo 500 gram hintkeneviriyle ilgili soruşturma devam ederken, ilk etapta meseleyle bağlantılı görülerek tutuklanan 6 zanlıdan üçü olan Sedat Aşan, Sefer Topuz ve Murat Yıldırım, aleyhlerine yeterli şahadet bulunamadığı için mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldı.

Tezcan Akbulut, Kadir Akbulut ve Servet Aşan isimli diğer üç zanlı ise, devam eden soruşturma kapsamında dün Güzelyurt’ta mahkemeye çıkarıldı ve aleyhlerindeki tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı.

Üç zanlı dün Güzelyurt Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu’nun huzuruna çıkarıldı. Ek tutukluluk duruşmasında, Savcı İbrahim Ruso, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan Polis Memuru Cemal Ramiz’i dinletti.

“Soruşturma devam ediyor”

Ramiz, 30 Mayıs 2017 tarihinde Bademliköy’ün kuzeyinde denize 100 metre uzaklıkta bir ormanlık alan içerisinde yüklü miktarda ekili hintkeneviri türü olduğuna inanılan bitki olduğu yönünde bir bilgiye ulaştıklarını yineledi.

Bunun hemen akabinde olay yerine gittiklerinde Tezcan Akbulut’u elinde bir poşetle ekili vaziyette olan bitkileri toplarken suçüstü yakaladıklarını anlatan Ramiz, bu bitkilerin 10 ile 70 santim arasında değişen uzunluklarda hintkeneviri türü bir bitki olduğunu belirtti.

Ramiz, Tezcan Akbulut’un tutuklanmasının ardından devam eden soruşturma kapsamında da Kadir Akbulut’un Tezcan Akbulut’la birlikte bu bitkilerden sarma sigara hazırlayarak içtiğinin öğrenildiğini anlattı.

Cemal Ramiz, Tezcan Akbulut ve Kadir Akbulut’un gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini belirtirken, zanlı Servet Aşan’ın ise uyuşturucu bitkilerinden haberdar olmasına karşın polise bilgi vermeyerek ‘suçu örten’ suçundan methaldar olduğunu ifade etti.

“Bağlantıları tespit edilemedi”

Daha önce tutuklanan Sedat Aşan, Sefer Topuz ve Murat Yıldırım’ın aleyhlerine suça bağlayıcı yeterli şahadet bulunamadığı için serbest bırakıldığını belirten Ramiz, soruşturmanın devam ettiğine vurgu yaparak Tezcan Akbulut, Kadir Akbulut ve Servet Aşan aleyhine 7 gün daha ek tutukluluk emri talep etti.

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren yargıç, konu suçun ciddiyetine değindikten sonra, zanlıların serbest kalması halinde tamamlanmayan tahkikata etki etme olasılığı üzerinde durdu ve zanlıların, tahkikatın selameti açısından 7’şer gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2017, 08:52
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110