Uyuşturucu satışına ağır ceza

banner37

Ülkeye 500 adet uyuşturucu hap ithal eden Özcan Demirkısan ve Delil Karadeniz 4’er yıl, haplardan 50 adet satın alan Mehmet Arif Bozkurt ise 15 ay hapse mahkum edildi

Uyuşturucu satışına ağır ceza
banner90
banner99

“BİRÇOK KİŞİYİ ZEHİRLEYEBİLECEK MİKTARDA”… Tasarruflarındaki 395 adet uyuşturucu içerikli hapla yakalanan Özcan Demirkısan ve Delil Karadeniz’in hapları satmak amacıyla 500 adet ülkeye ithal ettiklerine ve bunların 50 adedini Mehmet Arif Bozkurt’a sattıklarına vurgu yapan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, hapların birçok kişiyi zehirleyebilecek miktarda olduğunu belirtti.

Emine UYSAL ÇALUDA
 

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün art arda düzenlediği başarılı üç operasyonda satmak için ülkeye getirdikleri 395 adet uyuşturucu içerikli hapla yakalanan ve aslında hapları 500 adet olarak ithal ettikleri belirlenen Özcan Demirkısan ve Delil Karadeniz, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4’er yıl, bu haplardan 50 adedini satın alan Mehmet Arif Bozkurt ise 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın kararı dün açıklandı. Dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve sanıkların avukatları Ömer Güran ve Yusuf Ergüçlü hazır bulundu.  


Dava kararını okuyan Başkan Nüvit Gazi, sanıkları kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.


Gazi, uyuşturucu suçlarına uzun süreli hapis cezası öngören ciddi, vahim ve yaygın suçlardan olduğuna dikkat çekti.


Başkan Nüvit Gazi, sanıkların tasarruf ettiği kimyasal içerikli hapların, insan sağlığı üzerindeki etkilerine ve azımsanmayacak ve birçok kişiyi zehirleyebilecek miktarda olduğuna vurgu yaptı.


banner134
Gazi, özellikle sanıklar Özcan Demirkısan ve Delil Karadeniz’in satmak saikiyle uyuşturucu hapları tasarruf ettiğine dikkat çekti.


Uyuşturucu kullanımının çocuk yaşlara düştüğüne işaret eden Gazi, uyuşturucu kullanımının yaygınlığını önlemek için makamlara ve mahkemelere büyük görev düştüğünü dile getirdi.


Gazi, toplumun tedirgin olduğuna ve ailelerin çocukların uyuşturucu illetine alışmasından endişeli olduğunu kaydetti.


Gazi, bu tür suçları işleyen ve işleme eğiliminde olan kişilere karşı kamu menfaati gereği caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.


Başkan Gazi, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinerek, 50 adet satın alan Mehmet Arif Bozkurt’a 15 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.


Gazi, 395 adet hapla yakalanan ve satışını yapma gayesinde olan Özcan Demirkısan ve Delil Karadeniz’e ise 4’er yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75