Uyuşturucu satma niyeti de vardı

banner37

Lefkoşa’da tasarrufunda yaklaşık 15 gram Hintkeneviri türü uyuşturucu bulunan A.G., ağır teminat şartıyla serbest kaldı

Uyuşturucu satma niyeti de vardı
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

TUTUKSUZ YARGILANACAK… Lefkoşa’da 24 Mart günü tasarrufunda 33 ayrı pakette toplamda yaklaşık 15 gram ağırlığında uyuşturucu madde tespit edilen zanlı A.G., dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı ve teminata bağlanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Polis, zanlının gönüllü ifadesinde uyuşturucu madde satışı yapmayı planlasa da sadece, “Uyuşturucu madde alma ve tasarruf etme” suçları nedeniyle mahkeme huzurunda bulunduğuna dikkat çekti. Mahkeme, zanlının uyuşturucu satma niyetinde olduğunu da göz önünde bulundurarak teminat şartlarını ağırlaştırdı. Zanlının diğer teminat şartlarının yanında 12 bin 500 TL tutarında nakdi teminat yatırmasına ve iki kefilin 125 bin TL değerinde kefalet senedi imzalamasına emir verildi.


Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nden bir polis ekibi tarafından düzenlenen operasyonda tasarrufunda satışa hazır halde 33 ayrı paket içerisinde toplam 15 gram Hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunan zanlı A.G., dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı ve teminata bağlanarak serbest kaldı.

Polis, zanlının gönüllü ifadesinde uyuşturucu madde satışı yapmayı planlasa da “Uyuşturucu madde alma ve tasarruf etme” suçları nedeniyle mahkeme huzurunda bulunduğuna dikkat çekti. Mahkeme de, zanlının uyuşturucu satma niyetinde olduğunu da göz önünde bulundurarak teminat şartlarını ağırlaştırdı.

Zanlının diğer teminat şartlarının yanında 12 bin 500 TL tutarında nakdi teminat yatırmasına ve iki kefilin 125 bin TL değerinde kefalet senedi imzalamasına emir verdi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Ramadan Karahüseyin, olguları aktardı.

banner134
Karahüseyin, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne 24 Mart günü ihbar geldiğini belirterek, bir polis ekibinin ihbarı değerlendirerek 18.55 – 19.00 saatleri arasında zanlı A.G.’nin Lefkoşa’daki ikametgahında mahkeme emriyle arama yapıldığını kaydetti.

Yapılan arama sonucunda ikametgâhın mutfak kısmında bulunan kiler dolabındaki çaydanlık içerisinde 33 ayrı paket içerisinde satışa hazır halde toplamda 15 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulunduğuna vurgu yapan Karahüseyin, ayrıca zanlının tasarrufunda içerisinde uyuşturucu madde kalıntısı bulunduğuna inanılan 2 adet naylon poşetin de bulunarak emare alındığını ifade etti.

Karahüseyin, zanlının verdiği gönüllü ifadesinde söz konusu uyuşturucu maddeleri 21 Mart 2021 tarihinde aranmakta olan bir şahıstan 18 gram olarak 6 bin TL’ye aldığını anlattığını dile getirerek, aynı zamanda paketler halindeki uyuşturucu maddeleri alıcı bulması halinde 250 TL karşılığında satmayı planladığını itiraf ettiğini söyledi.

Zanlının işlediği tespit edilen suçların “Uyuşturucu madde alma ve tasarruf etme” olduğunu, “Uyuşturucu madde satma” suçunu işleme niyeti olduğunu ancak bu suçu işlemediğini dile getiren Karahüseyin, öte yandan soruşturmanın zanlının etki edebileceği kısmının tamamlandığını açıkladı.

Karahüseyin, zanlının davaları görüşülünceye kadar mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, zanlının ifadesinde uyuşturucu madde satmasa da böyle bir niyetin olduğu yönünde beyanda bulunduğunu ifade etti. Sağer, bu nedenle teminat şartlarını ağırlaştırarak, zanlının tüm seyahat belgelerine el konularak yurt dışına çıkmaktan men edilmesi, haftada 1 ispat-ı vücutta bulunması, 12 bin 500 TL tutarında nakit teminat yatırması ve KKTC vatandaşı 2 kefilin 125 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması şartıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75