Uyuşturucu satmanın bedeli ağır oldu

banner37

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından 6 ay önce eroin, kokain, hintkeneviri, sentetic cannabionid ve antika tabanca ile yakalanan üç genç de hapis cezası aldı

Uyuşturucu satmanın bedeli ağır oldu
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün 16 Temmuz 2018 tarihinde Lefkoşa’da gerçekleştirdiği operasyonda farklı miktarlarda eroin, kokain, hintkeneviri, sentetic cannabionid ve Suboxon hap ile yakalanan ve uyuşturucu sattıkları belirlenen Mehmet Ali Ulçay 5 yıl, Ömer Zateroğulları 3 yıl ve Zümrüt Toklu da 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Kanunsuz uyuşturucu madde (eroin, kokain, hintkeneviri, sentetic cannabionid), ithal, alma, verme ve tasarrufu” suçlamalarıyla itham edilen Mehmet Ali Ulçay, Zümrüt Toklu ve Ömer Zateroğulları tüm suçlamaları kabul etti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aliye Özçınar ve sanıkların avukatları hazır bulundu.

Yargıç Temay Sağer, sanıkları, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Sağer, kokain türü uyuşturucu maddeyi ithal etme, tasarruf etme ve verme suçunun 20 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaparak, sanıkların son derece ciddi ve vahim bir suçla methaldar olduklarının altını çizdi.

Sağer, mahkemelerin yıllık faaliyet raporlarına göre, uyuşturucu suçunun son 10 yılda, 9 kez ağır ceza mahkemelerinin gündemini en çok meşgul eden suçlardan olduğuna işaret etti.

banner134
Sağer, gündemlerindeki davaların yüzde 49,34 oranında uyuşturucu maddelerle ilgili dava türlerinden oluştuğuna vurgu yaptı.

Sanıkların 200 gram hintkeneviri, 9 gram kokain, 1 gram 179 miligram ağırlığında sentetic cannabionid, 500 miligram eroin ve 4 adet uyuşturucu hap tasarruf ettiğine dikkat çeken Sağer, özellikle kokain, eroin ve sentetic cannabionid türü uyuşturucu maddelerin insan sağlığı üzerindeki tehlikelerine işaret etti.

Sağer, Mehmet Ali Ulçay’ın tasarruf ettiği ve kullanılamaz durumdaki silahın taşınma ve tasarruf edilmesinin ise 10 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi ve vahim suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

Sağer, Mehmet Ali Ulçay’ın 101 gram hintkeneviri vermesi, eroin ve sentetic cannabionid tasarruf etmesini, evinde saklayıp, hassas terazi ile tartıp, paketlemesini, ateşli silah tasarruf etmesini aleyhine değerlendirdiklerini belirtti.

Yargıç Temay Sağer, Zümrüt Toklu’nun 50 gram hintkenevirini başkalarına para karlığı satmasını, Ömer Zateroğulları’nın ise 28 gram hintkeneviri ithal edip, diğer iki sanığa vermesini aleyhine ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Uyuşturucu suçlarının ülkemizde yaygın, vahim ve kamu sağlığını tehdit eden suçlardan olduğuna vurgu yapan Sağer, kamu yararı gereği sanıklara caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sağer, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanık Mehmet Ali Ulçay’a 5 yıl, Ömer Zateroğulları’na 3 yıl ve Zümrüt Toklu’ya da 2 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75