Uyuşturucu sattığı için hapse gitti

Girne’de 400 TL karşılığında kokain alan 4 sanıktan üçü denetimli serbestlikten faydalandı, başkasına hintkeneviri veren diğer sanık ise 7 ay hapse mahkum oldu

Uyuşturucu sattığı için hapse gitti

Meyil AVCAN

Girne’de içmek için aralarında anlaşarak 400 TL karşılığında aldıkları kokainle yakalanan Ali Bünyat, Nail Bünyat, Onur Şen ve Fırat Tanık’ın aleyhindeki dava dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı. Ali Bünyat, Nail Bünyat ve Onur Şen, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanarak serbest kalırken, içmek için aldığı 1 gram hintkenevirini tütünle karıştırarak başkalarına sattığı belirlenen Fırat Tanık ise 7 ay hapse mahkum edildi.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oybirliği ile aldığı kararı Yargıç Şerife Kâtip Kır açıkladı.

Yargıç Kır, sanıkların kokain türü uyuşturucu içmek istemeleri üzerine Girne’de 400 TL karşılığında temin ettikleri uyuşturucuyla polislere yakalandıklarını belirterek, yapılan aramada tasarruflarında hintkeneviri ve kokain türü uyuşturucu madde tespit edildiğini kaydetti.

Sanıklar Ali Bünyat, Nail Bünyat ve Onur Şen’in kendilerine sunulan denetimli serbestlik seçeneğini kabul ettiklerini kaydeden Kır, sanık Fırat Tanık’ın denetimli serbestlikten yararlanmasının mümkün olmadığını belirtti.

Kır, sanık Tanık’ın “Hintkeneviri Türü Uyuşturucu Tasarrufu ve Verme” suçunun ciddi ve vahim suç olduğunu ifade ederek, sanığın bir gram alıp tasarruf ettikten sonra, tütünle karıştırıp sattığına vurgu yaptı.

Bu tür suçlarda verilen kararlara göre, amacın sanığı ıslah edip, topluma kazandırmak ve kamu menfaatini korumak olduğunu kaydeden Kır, kamu yararı ön planda tutularak, caydırıcı ve ibret verici cezalar verildiğini söyledi.

Yargıç Şerife Kâtip Kır, sanığın tasarrufunda bulunan uyuşturucunun en az zararlı uyuşturucu olduğunu belirterek, davaya konu suçlarının ciddi, tehlikeli ve yaygın suçlar kategorisinde olduğunu, uyuşturucu kullanımının okullara kadar girdiğine dikkat çekti.

Sanığa ceza takdir ederken, gönüllü ifade vererek adalete yardımcı oluşu, ailevi, sosyal durumu ve sabıkalarının göz önünde bulundurulduğunu kaydeden Kır, oybirliğiyle hapislik cezasına karar verildiğini ve 7 ay hapse mahkûm edildiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER