banner6

Uyuşturucu sattıkları düşünülüyor

banner37

Tasarruflarında hintkeneviri ve kokain türü uyuşturucu ile yüklü miktarda para bulunan iki zanlı, teminat emri gereği cezaevine gönderildi

Uyuşturucu sattıkları düşünülüyor
banner151

Ahmet VAMIK

Girne’de geçtiğimiz hafta narkotik ekibi tarafından ikametgahlarına yapılan operasyonda tasarruflarında uyuşturucu madde bulunan Ürdün uyruklu iki üniversite öğrencisinin aleyhindeki soruşturma tamamlandı.

Meseleyle ilgili olarak suçüstü gereği tutuklanan zanlılar 25 yaşındaki S. B. F. S. ile 24 yaşındaki A. G. A. A. dün Girne’de yeniden mahkemeye çıkarıldı ve teminat maksatları bakımından hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Polis operasyonda, toplam 17 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde, 2 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu madde, bir adet hassas terazi ve uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 6 bin TL nakit para ele geçirmişti.

“Suçlamaları kabul ettiler”

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen teminat duruşmada Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis çavuşu Mehmet Bayram’ı tanık olarak dinletti.

Zanlı S. B. F.S.’nin “Hintkeneviri ve Kokain Türü Kanunsuz Uyuşturucu Madde Alma ve Tasarrufu”, zanlı A. G. A. A.’nın ise “Hintkeneviri ve Kokain Türü Kanunsuz Uyuşturucu Madde Alma, Verme ve Tasarrufu” suçlarından methaldar olduklarını belirten polis çavuşu Mehmet Bayram, narkotik ekibi tarafından zanlı S. B. F. S.’nin ikametgâhında yapılan aramada 10 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde ile yaklaşık 2 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu madde ele geçirildiğini anımsattı.

Zanlının söz konusu uyuşturucu maddelerin A. G. A. A.’ya ait olduğuna ve bilgisi dahilinde uyuşturucu maddeleri kendi evinde sakladığına yönelik itirafta bulunduğunu belirten Mehmet Bayram, S. B. F. S.’nin itirafı üzerine zanlı A. G. A. A.’nın Girne’de tespit edilerek tutuklandığını ve zanlının ikametgahında arama yapıldığını dile getirdi. Zanlı A. G. A. A.’nın ikametgahında yapılan aramada, 7 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde, 1 adet hassas terazi ve uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 6 bin TL nakit paranın ele geçirildiğini ifade eden Mehmet Bayram, zanlıların gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiklerini belirtti.

“Yargılanmaktan kaçabilirler”

Meseleyle ilgili tahkikatın devam ettiğini fakat zanlıların tahkikata etki etme olasılığı kalmadığını söyleyen Mehmet Bayram, zanlı A. G. A. A.’nın 17 gram olarak ele geçirilen hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyi toplamda 81 gram olarak satın aldığına yönelik itirafta bulunduğunu anımsattı. Bayram, zanlı A. G. A. A.’nın zanlı S. B. F.S.’nin evini zula olarak kullandığını da dile getirdi.

Zanlıların gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiğine vurgu yapan polis çavuşu Mehmet Bayram, zanlıların methaldar oldukları suçların Ağır Ceza Mahkemesi kapsamına giren ve 18 ile 20 yıl arası hapislik cezasını öngören suçlar olduğuna değindi.

Zanlıların teminatla serbest kalmaları halinde yargılanmaktan kaçmak amacıyla yasadışı yollardan ülkeden ayrılma ihtimallerinin yüksek olduğuna dikkat çeken Bayram, zanlıların tutuklu yargılanmasını talep etti.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu, zanlıların yargılanma safhasında davalarında hazır bulunmasını temin etmek maksadıyla 45 gün süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmelerine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 11:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110