“Uyuşturucu serası” kuran iki kişi 4 gün daha tutuklu kalacak

banner37

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün operasyonuyla, yarım kilo hintkeneviri ile 96 kök hintkeneviri yetiştirmek suçlamasıyla tutuklanan Mahmud Mustafa ve Salih Aygın’la ilgili tahkikat devam ediyor

“Uyuşturucu serası” kuran iki   kişi 4 gün daha tutuklu kalacak
banner90
banner99

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne bağlı bir ekibin geçtiğimiz hafta Karşıyaka’da gerçekleştirdiği  operasyonda, yarım kilo hintkeneviri ile 196 kök hintkeneviri yetiştirdikleri tespit edilen zanlılar Mahmud Mustafa ve Salih Aygın’la ilgili tahkikat devam ediyor.

   Üzerinde yaklaşık 2 gram kokain ve bir miktar hintkeneviri bulduğu Mahmud Mustafa’nın Karşıyaka’daki apartman dairesi olan evine arama yapmaya giden Narkotik polisi, evin hemen hemen tüm odalarının özel ışıklandırma ve ısıtma sistemleriyle uyuşturucu serasına dönüştürüldüğünü tespit etmişti.

   34’ü ekilmek üzere keçeler içerisinde çimlendirilmiş 162’si de saksılara ekilmiş halde toplam 196 kök hintkeneviri bitkisine emare olarak el koyan polis ayrıca evde hasat edilerek kurutulmuş yaklaşık yarım kilo hintkeneviri, yaklaşık 1 gram daha kokain ve uyuşturucu tartımında kullanıldığına inanılan hassas terazi bulmuştu.

   Mahmud Mustafa’yı tutuklayan polis, olayla bağlantılı gördüğü Salih Aygın’ı da tespit ederek evinde arama yaptı ve Aygın’ın da evinde bir miktar kokain ile hassas terazi buldu.

   Mahmud Mustafa ve Salih Aygın, aleyhlerine başlatılan soruşturma çerçevesinde dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve haklarında 4 günlük ek tutukluluk emri alındı.

   Mahkemede mesele ile ilgili yeminli şahadet veren polis memuru Ahmet Bayram, 15 Mayıs 2020 tarihinde PGM-Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından Şehit Şerif Rahmi Sokak Karşıyaka-Girne adresinde sakin Mahmud Mustafa’nın üzerinde yapılan aramada giymekte olduğu eşofmanın sağ cebinde beyaz renk naylon parçası içerisinde yaklaşık 2 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, yine aynı cebinde küçük beyaz renk kapaklı kutu içerisinde hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare alındığını yineledi.

Her odada hintkeneviri bitkisi bulundu

   Bayram, zanlı Mustafa’nın kalmakta olduğu ikametgâhta 21.00-22.30 saatleri arasında mahkeme emri ile huzurunda aramada; ikametgâhın giriş kısmında soldan birinci oda içerisinde 107 ayrı siyah renk plastik saksılara ekili vaziyette boyları 5-10 cm arasında değişen 107 kök hintkeneviri olduğuna inanılan bitkiler ile bitkilerin ziraatında kullanılan ışık ve havalandırma sistemleri, ikametgâhın soldan ikinci odası içerisinde 28 ayrı siyah renk plastik saksılara ekili vaziyette boyları 10-90 cm arasında değişen 28 kök hintkeneviri olduğuna inanılan bitkiler ile bitkilerin ziraatında kullanılan ışık ve havalandırma sistemleri, ikametgâhın giriş kısmındaki karşı oda içerisinde ise 27 ayrı siyah renk plastik saksılara ekili ve 7 adet de tohum çimlendirmede kullanılan keçe içerisinde boyları 5-10 cm arasında değişen toplam 34 kök hintkeneviri olduğuna inanılan bitkiler ile bitkilerin ziraatında kullanılan ışık ve havalandırma sistemleri bulunduğunu yineledi.

   Bayram, ayrıca evin içerisinde bulunan muhtelif naylon poşetler içerisindeki yaklaşık yarım kilo ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde içerdiğine inanılan bitki yaprakları, bir adet hassas terazi ve bitkilerin ziraatında kullanılan muhtelif araç, gereç ve gübre bulunduğunu anımsattı.

   Zanlı Mustafa’ya ait yatak odasında bulunan dolap çekmecesi içerisinde şeffaf naylona sarılı yaklaşık 1 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde de bulunduğunu belirten Bayram, zanlının sorgulanmasının ardından meselede bağlantısı olduğu tespit edilen zanlı Salih Aygın’ın da tutuklandığını ve ikametgâhında yapılan aramada ise bir miktar kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan toz madde ile üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan 1 adet hassas terazi bulunarak emare olarak alındığını söyledi.

   Bayram ayrıca, zanlı Aygın’ın ikametgâhında kreatin kutusu içerisinde ise kokain olduğu düşünülen ancak henüz nevi ve miktarı tespit edilemeyen beyaz toz madde bulunduğunu ve emare yapıldığını belirtti.

   Mesele ile ilgili olarak başlatılan çok yönlü soruşturmanın devam ettiğini söyleyen Bayram, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 4 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

   Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Meltem Dündar, zanlıların soruşturma maksatlı 4 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

(KAMALI HABER)

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75