Uyuşturucu suçlarına ağır cezalar

banner37

Güzelyurt’ta 62 gram 817 miligram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyle yakalanan Fuat Revan 20 ay; Girne’de 253 gram 720 miligram Hintkeneviri türü uyuşturucuyla yakalanan Usman Musa Tijani de 2 buçuk yıl hapis cezasına mahkum edildi

Uyuşturucu suçlarına ağır cezalar
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, dün uyuşturucu suçundan tutuklu bulunan iki kişi hakkındaki kararını açıkladı.


Heyet, Güzelyurt’ta 2019 yılında 62 gram 817 miligram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyle yakalanan Fuat Revan’ı, 20 ay hapse mahkum etti.


Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan, Girne’de Zeytinlik Mezarlığı’nın yanındaki arazide tasarrufunda 253 gram 720 miligram Hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyle yakalanan Usman Musa Tijani de 2 buçuk yıl hapis cezasına çarptırdı.

“Hapisten çıktıktan sonra da bu suçu işledi”

banner134
Uyuşturucu maddeyle yakalanan Fuat Revan’ın duruşmasında kararı Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi, okudu. Gazi, sanığı kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhlerine getirilen davalardan oybirliğiyle suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.  Sanığın mahkûm olduğu uyuşturucu suçlarının toplumda huzursuzluğa neden olduğunu belirten Gazi, kamu menfaati gereği bu tür suçlara caydırıcı bir ceza verilmesi gerektiğini söyledi.  Gazi, uyuşturucu suçların en yaygın işlenen suçlar arasında olduğuna dikkat çekerek, sanığın işlemiş olduğu suçun ciddiyetine vurgu yaptı.  Gazi, sanığın ithal ettiği uyuşturucunun düşük bir miktar olmadığını ve en ağır uyuşturucu türlerinin arasında bulunduğunu belirtti.


Sanığın daha önce de benzer suçlardan hapis yattığını, ancak hapisten çıktıktan sonra da bu suçu işlemeye devam etmesini ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiklerini belirti.


Gazi, sanığın polise gönüllü ifade vererek adaletin erken tecelli etmesine katkı göstermesini ise hafifleştirici faktör olarak değerlendirdiklerini söyledi.  Gazi, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususları değerlendirdikten sonra oybirliğiyle sanığa uyuşturucu madde ithal ve tasarruf etme suçlarından 20 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.
 

“Denetimli serbestlikten yararlanamadı”

Girne’de tasarrufunda 253 gram 720 miligram Hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyle yakalanan Usman Musa Tijani’nin dava kararını ise, Yargıç Umut İnan açıkladı.


İnan, sanığı kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhlerine getirilen davalardan oybirliğiyle suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.  Sanığın tasarrufunda bulunan 253 gram 720 miligram Hintkeneviri türü uyuşturucu madde miktarının Denetimli Serbestlik Yasası’nda öngörülen miktardan oldukça yüksek olduğunu belirten İnan, sanığın bu nedenle denetimli serbestlikten yararlanamayacağını söyledi.


Ayrıca sanığın tasarrufundaki uyuşturucu miktarının kişisel kullanım için de fazla olduğunu kaydeden İnan, uyuşturucu suçlarının toplumda endişeye, huzursuzluğa ve tedirginliğe neden olduğunu belirtti.


İnan, uyuşturucu kullanımının gençler arsında oldukça yaygınlaştığını, okulları da tehdit altına aldığına işaret ederek, kamu menfaati gereği bu tür suçlara mahkûmiyet verilirken caydırıcı ceza takdir edilmesi gerektiğini vurguladı.


Yargıç Umut İnan, sanığın lehine ve aleyhine olan hususlara değindikten sonra sanığa oybirliğiyle 2 buçuk yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75