Uyuşturucu suçuna toplam 22 yıl hapislik

banner37

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye’den ülkemize bin 700 uyuşturucu hap getirip, satışını yapan Serkan Akgün’ü 13 yıl, Hasret Şen’i ise 9 yıl hapis cezasına çarptırdı

banner87
Uyuşturucu suçuna toplam 22 yıl hapislik
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Ülkemizin kanayan yarası olan ve son 10 yılda 9 kez ağır ceza mahkemelerinin gündemini en çok meşgul eden uyuşturucu suçuna ağır cezalar yağıyor.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye’den ülkemize bin 700 uyuşturucu hap getirip, satışını yapan Serkan Akgün ve Hasret Şen’e toplam 22 yıl hapis cezası verdi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, Serkan Akgün’ü 13 yıl, Hasret Şen’i ise 9 yıl hapse mahkum etti.

“Kanunsuz uyuşturucu madde ithal, tasarruf ve verme” suçlamalarıyla itham edilen iki sanık, tüm suçlamaları kabul etti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin ve Aliye Özçınar hazır bulundu.

Başkan Fadıl Aksun, sanıkları, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Fadıl Aksun, mahkemelerin yıllık faaliyet raporlarına göre, uyuşturucu suçunun son 10 yılda, 9 kez ağır ceza mahkemelerinin gündemini en çok meşgul eden suçlardan olduğuna işaret etti.

Aksun, 2017 yılında ise gündemlerindeki davaların yüzde 42 oranında uyuşturucu maddelerle ilgili dava türlerinden oluştuğuna vurgu yaptı.

Fadıl Aksun, “Bu suçun ülkemizde yaygın, vahim ve kamu sağlığını tehdit eden suçlardan olduğu aşikardır” dedi. MDMA türü uyuşturucu maddeyi ithal, tasarruf ve verme suçunun 15 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yapan Aksun, sanıkların son derece ciddi ve vahim bir suçla methaldar olduklarına değindi.

Aksun, uyuşturucu suçlarında en ağır cezaların uyuşturucu ithaline verildiğine vurgu yaparak, bunun nedeninin uyuşturucuyla mücadeleyi sekteye vurması olduğuna dikkat çekti.

“Sanık adeta piyasa araştırması yaptı”

Başkan Fadıl Aksun, sanık Serkan Akgün’ün adaya gelip, adeta piyasa araştırması yaptığını ve planlı bir şekilde uyuşturucu ithal edip, satışını gerçekleştirdiğini kaydetti.

Aksun, sanıkların ithal ettikleri uyuşturucu haplardan bir kısmını satabildiklerini, bir kısmını ise satmakta muvaffak olamadıklarını belirtti.

Aksun, sanıkların oldukça külliyetli olan bin 700 hapı ithal ve tasarruf etmelerini, özellikle sanık Serkan Akgün’ün KKTC’de satışını gerçekleştirebilmek için planlı hareket edip, piyasa araştırması yaparak, para kazanmak amacıyla, başkalarının hayatını hiçe sayarak, bu suçu işlemesini aleyhinde ciddi bir ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Başkan Fadıl Aksun, sanıkların 28 yaşında sabıkasız oluşlarını, adaletin erken tecellisine katkıda bulunmalarını ise lehlerine değerlendirdiklerini belirtti.  Aksun, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, Serkan Akgün’e 13 yıl, Hasret Şen’e ise 9 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75