Uyuşturucu suçuna verilen cezalar arttı

banner37

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan uyuşturucu satıcısı Nadir Hassan Nagah Marzouk 5 yıl hapis cezası alırken, az miktarda uyuşturucu satın alanlara da caydırıcı cezalar verildi

banner87
Uyuşturucu suçuna verilen cezalar arttı
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan uyuşturucu satıcısı Nadir Hassan Nagah Marzouk 5 yıl, az miktarlarda uyuşturucu tasarruf eden Nawfak Athnab Ahmed Amaawy 12 ay, Mohammad Salem Mahmoud Alshigagi 6 ay ve Sami Badereldin Elza Alnor 45 gün hapis cezası aldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’in baktığı davanın dünkü karar oturumunda KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin ve savunma avukatları hazır bulundu.

Mohammad Salem Mahmoud Alshigagi, “3 gram hintkeneviri alma ve tasarruf”, Nawfak Athnab Ahmed Amaawy “5 gram hintkeneviri alma ve tasarruf”, Nadir Hassan Nagah Marzouk “56 gram hintkeneviri alma ve tasarruf”, “20 gram sentetic cannabionid türü uyuşturucu madde alma, verme ve tasarruf”, “1 gram uyuşturucu madde ithal ve tasarruf”, Sami Badereldin Elza Alnor ise “1 gram hintkeneviri alma ve tasarruf” suçlarından itham edildi.

Sanıklar aleyhlerine getirilen tüm davaları kabul etti.

Dava kararını okuyan Yargıç Temay Sağer, sanıkları kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkûm ettiklerini açıkladı.

Sağer, sanıkların işledikleri suçların 15 ile 18 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi ve yaygın suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

“10 yıl içinde 9 kez en yaygın suç uyuşturucu oldu”

Yargıç Temay Sağer, son 10 yıl içinde uyuşturucunun 9 kez ilk sırada yer aldığına dikkat çekti. Sağer, Mahkemelerin Yıllık Faaliyet Raporlarında ise uyuşturucu suçunun yüzde 49,34’ünü oluşturduğuna işaret etti.

Uyuşturucu suçunun Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaların yarısını oluşturduğuna vurgu yapan Yargıç Temay Sağer, uyuşturucu suçlarının bu denli yaygın oluşunu, sanıkların aleyhine ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Sağer, oldukça yaygın olan uyuşturucu suçlarının toplumda endişe yarattığına işaret etti.

Sağer, 56 gram hintkeneviri ile 20 gram sentetik uyuşturucu tasarruf eden sanık Nadir Hassan Nagah Marzouk’un uyuşturucu satıp, maddi kazanç elde etmesini aleyhinde ciddi bir ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerine vurgu yaptı.

Sanıkların lehine ve aleyhlerine olan tüm hususlara değinen Sağer, Nadir Hassan Nagah Marzouk’a 5 yıl, Nawfak Athnab Ahmed Amaawy’e 12 ay, Mohammad Salem Mahmoud Alshigagi’ya 6 ay ve Sami Badereldin Elza Alnor’a 45 gün hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75