banner6

Uyuşturucu tacirine 10 yıl hapis

banner37

Kokain, hintkeneviri ve sentetik cannabionidden oluşan toplam 1 kilo 406 gram uyuşturucuyu satmak için KKTC’ye ithal eden Burak Sevim 10 yıl hapse mahkum edilirken, uyuşturucuları almak üzereyken yakalanan Omar Monajjed ve Salih Yiğit, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanarak serbest kaldı.

Uyuşturucu tacirine 10 yıl hapis
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz yıl ekim ayında, Ali isimli bir şahıs aracılığıyla ülkeye satmak amacıyla, kokain, hintkeneviri ve sentetik cannabionidden oluşan yaklaşık bir buçuk kilo uyuşturucu ithal eden Burak Sevim’i 10 yıl hapse mahkum etti, Sevim’den uyuşturucuları satın almak üzereyken yakalanan Omar Monajjed ve Salih Yiğit’in ise Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmasına izin vererek serbest bıraktı.

Benzer birçok sabıkası bulunan Burak Sevim ile ilgili oybirliği ile alınan kararı Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı okudu.

Kararında önemli hususlara vurgu yapan heyet başkanı Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı, tasarrufundaki maddeleri organize bir çalışma yaparak, incelikli olarak ayırıp muhafaza eden Burak Sevim’in, konu maddeyi tasarruf etmekteki amacının, uyuşturucu madde kullanıcılarına madde temin etmek olduğuna vurgu yaptı.

Melek Esendağlı, uyuşturucu suçlarının gün be gün arttığına dikkat çekerek, bu suçların özel olarak bireyleri genel olarak da toplum sağlığını ciddi surette yıprattığına değinerek, şöyle konuştu:

“Uyuşturucu madde temini, dağıtımı, bağımlılığının desteklenmesi ve kullanımın yaygınlaşması, en büyük toplumsal tehditlerden biridir. Dahası, uyuşturucu madde sağlayıcılarının, toplum sağlığına doğrudan müdahalede bulunduğu kabul edilmelidir. Uyuşturucu madde bağımlılığı sair suçlara bulaşmada bir basamak teşkil eder. Toplum huzurunda yara açar. Toplum, bu tür suçların yaygınlaşması ve sosyal yaşam ortamının bozulmasından ötürü, ciddi kaygı ve endişe içerisindedir.

Bu tür meselelerde, kamu menfaatinin korunması prensipleri ön planda tutulmalıdır. Uyuşturucu maddenin etkili veya ağır olması durumunda cezanın da o nispette ağır olması gerekmektedir. Uyuşturucu madde satış veya sağlayıcı olma saikıyla suç işleyen ve bundan kazanç sağlayan kişilerle, bağımlılık sebebiyle uyuşturucu madde kullanım saikıyla suç işleyen kişiler arasında bir ayrım yapılması gerekir. Meseleye özgü olgulara bakıldığında, suça konu uyuşturucu maddelerin tür itibarıyla çeşitlilik gösterir. Maddelerin, miktar itibarı da azımsanamayacak miktardadır. Sanık,16 gram 125 miligram kokain, 675 gram 920 miligram cannabis ve 714 gram 86 miligram sentetik cannabinoid türü madde tasarruf etti. Nazara (dikkate) alınan davalarda ise, 11 gram 438 miligram sentetik cannabionid, 386 miligram cannabis ve 8 adet MDMA türü hap mevcuttur. Bu yönüyle, bu tür suç işleyenlere hoşgörülü davranılmamalıdır.”

“Neticelenen 105 davanın 38’i uyuşturucu”

Melek Esendağlı, 2016-2017 Adli Yılı içerisinde Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin gündemindeki incelenen toplam 105 davadan 38’inin, uyuşturucu maddeler yasası altında olduğuna dikkat çekti ve şöyle devam etti:

“Neticelendirmiş olduğumuz 38 uyuşturucu madde davasından 27’si sentetik cannabionid. Bu davaların 8’i cannabis, 2’si MDMA, 1’i de eroin türü uyuşturucu maddeler hakkındaydı. Bu anlamda sanığın, Mağusa kazasında tespit edilen ve gündemimizdeki yoğunluklu olarak intikal eden tüm uyuşturucu türlerinde tasarruf suçunu işlediğini görmekteyiz. Sanığın kanunsuz uyuşturucu madde tasarruf suçlarını işlerken, 4 ayrı türde uyuşturucuyu aynı zaman dilimi içerisinde tasarruf etmesi uyuşturucu suçlarıyla olan derin ve sıkı bağlantısını suçun vahametini gözler önüne sermektedir.

Uyuşturucu madde verme ve tasarruf suçlarından mahkûmiyeti olan sanığın, cezaevinde bulunmaktan gereken dersi almadığı ortadadır.”

Sanık Burak Sevim’i itham edildiği davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini söyleyen Melek Esendağlı, ciddi, vahim, ağır ve yaygın haldeki kamu sağlığını doğrudan ilgilendiren konu suçların yasada ciddi hapislik cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

Melek Esendağlı, davayla ilgili tüm durum ve şartları değerlendirdiklerini belirttikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanığa verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi ve sanığı, oy birliğiyle 10 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 13:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104